Al Jazeera договори партнерство со Bloomberg

Al Jazeera договори партнерство со Bloomberg

Катарската медиумска мрежа Al Jazeera договори партнерство со американската медиумска агенција Bloomberg media distribution, со цел да ја прошири својата понуда на глобални економски вести.

Прочитај повеќе

Британски Guardian добива биоразградлива амбалажа за весникот

Британски Guardian добива биоразградлива амбалажа за весникот

Печатеното издание на весникот доаѓа со различни додатоци, па досегашната пластична фолија имаше задача да ги чува сите заедно.

Прочитај повеќе
Виктор Кошевалиски, сопственик и главен уредник на Авто Плус

25 години Авто Плус: Сè уште со полна брзина напред

25 години Авто Плус: Сè уште со полна брзина напред

Годината 1993 одбележува време на една издавачка куќа со многу изданија, во чие присуство се водело како „ненормално“ да се помисли за приватен весник т.е. списание… и 25 години подоцна, сè уште сме со полна брзина напред.

Прочитај повеќе

Лажни онлајн вести во печатено издание

Лажни онлајн вести во печатено издание

Иако изгледаат како вистински материјал базиран на вистински случувања, насловите во нив се смешни и апсурдни.

Прочитај повеќе

Брилијант на Витаминка со поддршка за серијата Преспав

Брилијант на Витаминка со поддршка за серијата Преспав

Витаминка го поддржува снимањето на серијата Преспав уште од самиот почеток и на тој начин го помага развојот на современата македонска ТВ продукција.

Прочитај повеќе

Музичкиот плеер Winamp се враќа на голема врата

Музичкиот плеер Winamp се враќа на голема врата

Верзијата 5.8 ќе пристигне оваа недела со цел да исправи некои грешки и проблеми со компатибилноста, додека целосно новата верзија Winamp 6, ќе биде достапна следната година.

Прочитај повеќе

Основачот на Salesforce.com го купи магазинот Time за 190 милиони долари

Основачот на Salesforce.com го купи магазинот Time за 190 милиони долари

Сопружниците, сепак нема да имаат удел во уредувачката политика, а зделката се очекува да биде комплетирана за еден месец, откако ќе добие регулаторно одобрување.

Прочитај повеќе

ЕВН со предупредување за лажни профили на социјалните мрежи

ЕВН со предупредување за лажни профили на социјалните мрежи

Во таа насока компанијата сака да ја информира јавноста дека моменталните профили на социјалните мрежи во коишто се користи името на ЕВН, се лажни и содржините кои се наоѓаат на нив се злоупотреба и измама.

Прочитај повеќе

Disney го купува Fox за 71 милијарда долари

Disney го купува Fox за 71 милијарда долари

Компанијата 21st Century Fox ја прифати понудата на Walt Disney вредна 71,3 милијарди долари за преземање на забавната програма на Fox

Прочитај повеќе

СЕНС – нова програма на Лице в лице

СЕНС – нова програма на Лице в лице

СЕНС како програма на Лице в лице кое што е социјално пртпријатие за работна интеграција, првенствено ќе се насочи кон лоцирање и решавање на бесмисленостите во општеството што се однесуваат на социјалната сфера и кон подобрување на инклузијата на ранливите поединци.

Прочитај повеќе

Се спојуваат австралиските медиумски гиганти Nine и Fairfax

Се спојуваат австралиските медиумски гиганти Nine и Fairfax

Договорот треба да биде одобрен од страна на акционерите и регулаторите на пазарот, но се очекува да биде завршен до крајот на годината.

Прочитај повеќе

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Главната предност на овој софтвер е што не се потпира на системот речник, односно на ограничен број на зборови, туку зборовите ги набљудува како звучни сигнали, ги разделува и претвара во пишан текст.

Прочитај повеќе

Мартин Сорел, извршниот директор на WPP, даде отказ

Мартин Сорел, извршниот директор на WPP, даде отказ

Британската WPP, поседува 400 агенции, а некои од нејзините клиенти се Ford, HSBC, Unilever и Procter & Gamble.

Прочитај повеќе

Google вложува 300 милиони долари за поддршка на новинарството

Google вложува 300 милиони долари за поддршка на новинарството

Освен тоа мега пребарувачот старуваше и проект во партнерство со Универзитетот Стенфорд под името MediaWise, чија што цел е да им помогне на младите читачи да разликуваат вистински од лажно пласирани вести на интернет.

Прочитај повеќе

Google ќе забрани реклами за криптовалути

Google ќе забрани реклами за криптовалути

Целта на интернет-гигантот е да ги спречи своите корисници од измами и лажни промоции.

Прочитај повеќе

Apple ја купи дигиталната платформа Texture

Apple ја купи дигиталната платформа Texture

Texture беше претставена на пазарот во 2010 година и ја освои наградата Best Of (Најдобар) од страна на уредничкиот тим на App Store во 2016 година.

Прочитај повеќе

Viber со нова алатка – Viber Communities

Viber со нова алатка – Viber Communities

Viber Communities ќе овозможи во ист разговор да се вклучат до една милијарда членови кои би можеле да разменуваат пораки или податоци меѓу себе.

Прочитај повеќе

Повик за работилница за економски новинари

Повик за работилница за економски новинари

Целта на работилницата е пишување на релевантни новинарски текстови, базирани на податоци и соодветна анализа, а истата ќе се одржи на 02.03.2018 година во хотел Мериот, Скопје.

Прочитај повеќе

Facebook ќе додели 10 милиони за интернет лидери

Facebook ќе додели 10 милиони за интернет лидери

Програмата предвидува да се доделат еден милион долари на пет луѓе и дополнителни 50.000 долари на 100 кандидати.

Прочитај повеќе

CEED Македонија – првиот франшизер на Women in Adria Хрватска

CEED Македонија – првиот франшизер на Women in Adria Хрватска

Woman in Adria има над 700 членови од целиот регион, а наскоро и македонските жени претприемачи ќе ја имаат можноста да бидат дел од овој брзорастечки бренд.

Прочитај повеќе

Unilever ќе ги повлече рекламите од Facebook и Google

Unilever ќе ги повлече рекламите од Facebook и Google

Од Unilever одбиваат да рекламираат на платформи што прават поделби во општетсвото и имаат лошо влијание врз децата.

Прочитај повеќе

Twitter ја забележа првата заработка по своето основање

Twitter ја забележа првата заработка по своето основање

Последните неколку месеци од 2017 година, компанијата имаше над 330 милиони активни корисници.

Прочитај повеќе

Како да го промовирате вашиот бренд преку Instagram

Како да го промовирате вашиот бренд преку Instagram

Нема да ве чини ниту денар, а може да има повеќе ефект отколку реклама на телевизија или на радио.

Прочитај повеќе

Netflix достигна вредност од над 100 милијарди долари

Netflix достигна вредност од над 100 милијарди долари

Компанијата ги надмина сите очекувања на економските аналитичари стекнувајќи дополнителни 6,36 милиони претплатници во последниве три месеци.

Прочитај повеќе

Горе