ОКТА одржа стабилен пазарен удел во првиот квартал од годинава

ОКТА одржа стабилен пазарен удел во првиот квартал од годинава

Ликвидноста на компанијата, како резултат на промените во структурата и динамиката на плаќања, остана на рекордно високо ниво, кое и обезбеди на компанијата непречено да ги извршува своите оперативни активности, без притоа да ги употреби кредитни линии кои ги има на располагање. 

Прочитај повеќе

Од полноќ поскапуваат бензините и дизелот за 1, односно 2 денари

Од полноќ поскапуваат бензините и дизелот за 1, односно 2 денари

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се зголемува за 1,5 денари, и еден литар 95-ка ќе чини 71,50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 2 денари, и еден литар 98-октански бензин ќе чини 73,50 денари.

Прочитај повеќе

ДЗС: Индекси на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи

ДЗС: Индекси на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи

Индексите на увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19) се наменети за преиспитување или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот на изградба.

Прочитај повеќе

Лабораториите за нафтени деривати од регионот ги применуваат европските стандарди

Лабораториите за нафтени деривати од регионот ги применуваат европските стандарди

На Симпозиумот присуствуваат 65 претставници од над 30 лаборатории и други организации и институции од регионот.

Прочитај повеќе

ОКТА и Хеленик Петролеум доделуваат стипендии за постдипломски студии во Грција

ОКТА и Хеленик Петролеум доделуваат стипендии за постдипломски студии во Грција

Главната цел на програмата е едукација и обука на студентите, со цел да се стекнат со поширока научна основа од областа на нафтената индустрија и енергетскиот сектор.

Прочитај повеќе

ОКТА одбележува 40 годишен јубилеј

ОКТА одбележува 40 годишен јубилеј

Чекорејќи 40 години по патот на успехот, ОКТА останува да биде фокусирана кон постигнување одржлив развој, притоа секогаш стремејќи се да обезбеди редовно и непречено снабдување на пазарот,со горива со европски квалитет.

Прочитај повеќе

ДСЗ: Колку и каква енергија се трошела во февруари

ДСЗ: Колку и каква енергија се трошела во февруари

Според статистиката, бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 85,6% во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 97,9% од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

Прочитај повеќе

Дизелот поскапува за еден, бензините за половина денар

Дизелот поскапува за еден, бензините за половина денар

Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 60,00ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 48,50 ден/лит.

Прочитај повеќе

Поскапување на горивата од полноќ

Поскапување на горивата од полноќ

Новите цени на горивата и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), во следните две недели ќе бидат зголемени за 1,50 денари по литар.

Прочитај повеќе

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува иста

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува иста

Новата цена на Еуродизеот во следните две недели ќе биде 57,5 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 46 денари.

Прочитај повеќе

ЛУКОИЛ отвори нова бензинска станица во општина Гази Баба

ЛУКОИЛ отвори нова бензинска станица во општина Гази Баба

На новата бензинска станица потрошувачите ќе можат да се снабдат со брендираното гориво ЕКТО од ЛУКОИЛ, најефикасно гориво на македонскиот пазар кое ја зголемува моќноста на моторот што му овозможува на возилото побрз старт и намалена потрошувачка на гориво, можат да користат услуги на банката и технички прегледи, масла од палетата на ЛУКОИЛ, широк спектар на дополнителен асортиман како и високо-професионални услуги од персоналот.

Прочитај повеќе

Дизелот и бензините повторно ќе поскапат од полноќ

Дизелот и бензините повторно ќе поскапат од полноќ

Според Регулаторната комисија за енергетика, ваквото покачување на цената на дизелот и бензините се должи на за 2,2% повисоката цена на нафтата и за 0,04% понизок курс на денарот во однос на доларот.

Прочитај повеќе

ДЗС: Вкупна потрошувачка по видови енергенти во декември 2017

ДЗС: Вкупна потрошувачка по видови енергенти во декември 2017

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 75,2% во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 97,4% од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

Прочитај повеќе

По 30 години Турција добива фабрика за масло

По 30 години Турција добива фабрика за масло

Инвестицијата што се предвидува на шест милијарди евра ќе помогне Турција да ја надмине потребата да увезува масло од други држави и ќе се снабдува само со домашно производство.

Прочитај повеќе

Sony ќе креира такси возила со вештачка интелигенција

Sony ќе креира такси возила со вештачка интелигенција

Со оглед на тоа дека оваа држава се смета за потенцијално профитабилен пазар за возилата, а регулаторите се под притисок да ги олеснат строгите правила, Sony решението го гледа во креирање систем за возење базиран на вештачката интелигенција.

Прочитај повеќе

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари

Според тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 65,50 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 67,00 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 57,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 45,50 ден/лит.

Прочитај повеќе

Бензинот поскапува, дизелот поевтин за еден денар

Бензинот поскапува, дизелот поевтин за еден денар

Кај малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) има намалување за 1 ден/лит.

Прочитај повеќе

Вкупна потрошувачка по видови енергенти за ноември 2017

Вкупна потрошувачка по видови енергенти за ноември 2017

Вкупната потрошувачка по видови енергенти во Република Македонија изнесува 669.176 МWh електрична енергија, 36.546 милилитри на метар кубен природен гас, 439.293 тони јаглен и 88.048 тони нафтени производи.

Прочитај повеќе

Горивата поскапуваат за еден денар

Горивата поскапуваат за еден денар

Еден литар Еуросупер БС – 95 во следните две недели ќе се продава по цена 67,50 денари, додека новата цена на Еуросупер БС – 98 ќе биде 69,50 денари за еден литар. Дизелот (Д-Е V) добива нова цена од 60,50 денари.

Прочитај повеќе

Дизелот поскапува за еден, а бензинот Еуросупер БС – 98 за половина денар

Дизелот поскапува за еден, а бензинот Еуросупер БС – 98 за половина денар

Цената на бензинот Еуросупер БС – 95 останува непроменета, односно 66,50 денари за литар. Новата цена на Еуросупер БС – 98 е повисока за половина денар и ќе биде 68,50 денари.

Прочитај повеќе

Балкан Петролеум не доби дозвола за давање понуда за преземање на Макпетрол

Балкан Петролеум не доби дозвола за давање понуда за преземање на Макпетрол

КХВ одлучи на Балкан Петролеум холдинг лимитед да не му издаде дозвола за давање понуда за преземање на Макпетрол.

Прочитај повеќе

Франција ќе забрани производство на нафта

Франција ќе забрани производство на нафта

Планот на Франција е да ја преземе водечката улога како голема светска економија што се префрла од фосилни горива и нуклеарна индустрија во обновливи извори.

Прочитај повеќе

Горивата поскапуваат за половина денар

Горивата поскапуваат за половина денар

Новата цена на бензинот Еуросупер БС – 95 ќе биде 66,50 денари, додека еден литар Еуросупер БС – 98 ќе изнесува 68 денари. Во следните две недели, дизелот Еуродизел (Д – Е V) ќе се продава по 55 денари за литар.

Прочитај повеќе

Горивата поскапуваат за половина денар

Горивата поскапуваат за половина денар

Бензините и дизелот од полноќ поскапуваат за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Прочитај повеќе

Горе