ЛЛ Кетеринг ќе донира храна во Пунктот за бездомници на Црвен крст

ЛЛ Кетеринг ќе донира храна во Пунктот за бездомници на Црвен крст

Во рамките на Договорот за донација, ЛЛ Кетеринг во текот на една година, секоја среда од неделата ќе донира зготвена храна за бездомните лица во Пунктот за бездомници на Црвен Крст во Скопје.

Прочитај повеќе

Доделени 288 награди со Двеодоливата Чоко Стоби Флипс наградна игра

Доделени 288 награди со Двеодоливата Чоко Стоби Флипс наградна игра

Двеодоливата Чоко Стоби Флипс наградна игра го заокружи првиот месец на извлекувања со 288 извлечени добитници.

Прочитај повеќе

Вегански еко – сладолед од Ikea

Вегански еко – сладолед од Ikea

Креирањето на растителен, еколошки производ доаѓа по успешното преставување на вегетаријанскиот хот дог на брендот. 

Прочитај повеќе

АХВ: Уништени скоро 60.000 килограми храна од животинско потекло во првиот квартал

АХВ: Уништени скоро 60.000 килограми храна од животинско потекло во првиот квартал

Како небезбеднa храна АХВ, но и самите оператори, во првиот квартал од 2019 година нештетно уништиле вкупно 68.806 килограми храна, од кои најголемиот дел, односно 58.991 килограми, храна од животинско потекло.

Прочитај повеќе

Белгиска Godiva отвора чоко кафетерија во САД

Белгиска Godiva отвора чоко кафетерија во САД

Компанијата освен производство на чоколади и останати слатки има и бизнис со кафетерии, дистрибуција на чоколадни гифт-пакети во супермаркети и останати локации, а вкупно брои 800 продажни места глобално.

Прочитај повеќе

Во ЕУ произведени четири милиони тони чоколадо вредни 18,3 милијарди долари

Во ЕУ произведени четири милиони тони чоколадо вредни 18,3 милијарди долари

Меѓу земјите членки на унијата, Германија е најголем производител со 1,3 милиони тони или 32% од вкупното производство на чоколадо во ЕУ.

Прочитај повеќе

Како да препознаете квалитетно маслиново масло?

Како да препознаете квалитетно маслиново масло?

Најдобрите видови на маслиново масло се добиваат со едноставно гмечење и филтрирање на здрави маслинки, при што содржината на лековити состојки останува максимално сочувана.

Прочитај повеќе

АХВ со засилени инспекциски контроли пред Велигден

АХВ со засилени инспекциски контроли пред Велигден

Со контролите се опфатени маркетите, угостителските објекти, специјализираните продавници за јајца, како и месарниците и зелените пазари.

Прочитај повеќе

Швајцарски Barry Callebaut ќе отвори фабрика за чоколади во Србија

Швајцарски Barry Callebaut ќе отвори фабрика за чоколади во Србија

Инаку, Barry Callebaut пред две години претстави чоколадо со карактеристична розова боја, под името Ruby.

Прочитај повеќе

Жито Лукс со ланската добивка ќе ги покрива минатите загуби

Жито Лукс со ланската добивка ќе ги покрива минатите загуби

Нето добивката остварена за деловната 2018 година во износ од 5.810.544 денари, како што се наведува, во целост ќе се искористи за покривање на загубите од минатите години и исполнување на други законски обврски на Друштвото.

Прочитај повеќе

Вендинг машини во возилата на Uber ќе даваат гратис чоколадни јајца за Велигден

Вендинг машини во возилата на Uber ќе даваат гратис чоколадни јајца за Велигден

Бесплатните чоколади ќе бидат достапни додека не се потрошат залихите. 

Прочитај повеќе

Nude shopping – “голи” намирници во маркетите за поголема продажба

Nude shopping – “голи” намирници во маркетите за поголема продажба

Пластичните пакувања не само што штетат на околината, туку и го “задушуваат“ овошјето и зеленчукот, а со тоа го прават и помалку атрактивно за купувачите.

Прочитај повеќе

Швајцарија ги укинува државните резерви на кафе

Швајцарија ги укинува државните резерви на кафе

Овој систем за итни резерви беше воспоставен меѓу двете Светски војни, бидејќи Швајцарија се подготвуваше за потенцијален недостиг на намирници во случај на војна, природна катастрофа или епидемии.

Прочитај повеќе

Признание за Витаминка за општествена одговорност и промоција на семејните вредности

Признание за Витаминка за општествена одговорност и промоција на семејните вредности

Компанијата Витаминка доби признание за општествена одговорност и промоција на семејните вредности, за воведување на скратеното работно време за родителите кои се враќаат од породилно отсуство.

Прочитај повеќе

Винчини на Biscuit people conference

Винчини на Biscuit people conference

Винчини е поддржувач на втората меѓународна конференција на платформата Biscuit people, која оваа година се одржува во Пула.

Прочитај повеќе

Nestle ќе продава вегански бургери

Nestle ќе продава вегански бургери

Веганските бургери ќе го имаат своето деби овој месец во Европа, а ќе се состојат од соја, протеини од пченица, цвекло, морков и екстракт од бибер.

Прочитај повеќе

Американски Kellog продава имот од 1,3 милијарди долари на Ferrero

Американски Kellog продава имот од 1,3 милијарди долари на Ferrero

Овие производи на Kellogg, што наскоро ќе се најдат во портфолиото на производителот на кремот Nutella, минатата година забележаа нето продажба од 900 милиони долари.

Прочитај повеќе

Токио: Џиновски хамбургер од три килограми чини 800 евра

Токио: Џиновски хамбургер од три килограми чини 800 евра

На менито ќе биде поставен до крајот на јуни оваа година.

Прочитај повеќе

Слајс – иновативна бизнис идеја водена од Македонија, а го освои американскиот пазар

Слајс – иновативна бизнис идеја водена од Македонија, а го освои американскиот пазар

На своите корисници им овозможува да пронајдат локална пицерија и да направат онлајн нарачка, нудејќи беспрекорни услуги и за корисниците и за пицериите, кои се клучни за корисничкото искуство.

Прочитај повеќе

Британска компанија плаќа 66.000 долари за патување низ светот и дегустација на храна

Британска компанија плаќа 66.000 долари за патување низ светот и дегустација на храна

Director of taste или шеф на вкусови, ќе има задача да тестира најразлична храна, заснована на растителни производи, во повеќе земји во светот: Индија, Кина, Турција, Чиле, Мексико и Јапонија.

Прочитај повеќе

Foodin – асистент што ги планира оброците и ги доставува намирниците за готвење

Foodin – асистент што ги планира оброците и ги доставува намирниците за готвење

Foodin на корисниците би требало да им заштеди пари, да го подобри здравјето, како и да ја намали количината на храна што се фрла.

Прочитај повеќе

Паметна канта во борба против фрлање на храната

Паметна канта во борба против фрлање на храната

Кантата користи камера и паметни мерачи за да одреди каков тип на храна се фрла најчесто, со цел да им помогне на рестораните да заштедат пари и да придонесат за поздрава животна средина.

Прочитај повеќе

Рептил маркети добитници на меѓународна награда за претприемништвото во земјите од Средна и Југоисточна Европа

Рептил маркети добитници на меѓународна награда за претприемништвото во земјите од Средна и Југоисточна Европа

Компанијата Рептил маркети на пошироката меѓународна бизнис јавност им се претстави како една од големите компании визионери и лидери.

Прочитај повеќе

Агроплод ланската година ја заврши со добивка од 8,5 милиони денари

Агроплод ланската година ја заврши со добивка од 8,5 милиони денари

Една година претходно, компанијата прикажа загуба во висина од 1.002.000 денари.

Прочитај повеќе

Горе