Саем на мебел 2018 на нова локација

Саем на мебел 2018 на нова локација

На саемот директно ќе се претстават околу 70 изложувачи со повеќе од 150 брендови од Македонија и од регионот (Србија, Косово, Италија, Бугарија).

Прочитај повеќе

Витаминка со нов корпоративен штанд на Саемот Worldfood Москва

Витаминка со нов корпоративен штанд на Саемот Worldfood Москва

Ова е трето присуство на компанијата на московскиот саем. Извозот на производите на Витаминка се одвива континуирано веќе 5 години, со што руските потрошувачи се веќе добро запознаени со нивниот квалитет.

Прочитај повеќе

Саемска промоција на Мебел-Ви низ цела Македонија

Саемска промоција на Мебел-Ви низ цела Македонија

Мебел-Ви ги очекува своите купувачи во Скопје, Куманово, Велес, Кавадарци, Битола, Прилеп или Виница.

Прочитај повеќе

Mission E Cross Turismo – нов електричен модел на Porsche

Mission E Cross Turismo – нов електричен модел на Porsche

Моќноста што ја нуди новиот концепт на Porsche е неспоредлива со кој било друг електричен автомобил, особено во делот со забрзувањето кое што следи без губење на перформансите

Прочитај повеќе

Стартува Саемот за вработување и кариера – Job Fair 2018

Стартува Саемот за вработување и кариера – Job Fair 2018

Минатата година Job Fair се покажа како најуспешен досега, со рекордно учество од вкупно 35 компании.

Прочитај повеќе

Макпрогрес по 14-ти пат на саемот во Келн

Макпрогрес по 14-ти пат на саемот во Келн

Макпрогрес како компанија со интернационално портфолио и извоз во повеќе од 55 земји ширум светот, по 14-ти пат зеде учество на овој саем.

Прочитај повеќе

Меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии во Скопје

Меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии во Скопје

На саемот ќе бидат презентирани пронајдоци и иновации од Кина, Малезија, Руската Федерација, Тајван, Романија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Србија, Словенија и Македонија.

Прочитај повеќе

Производите на МАМА’С со две злата на саемот во Софија

Производите на МАМА’С со две злата на саемот во Софија

Традиционалното тавче гравче и корнишоните на македонскиот бренд MAMA’С се закитија со два златни медала и Диплома за квалитетен и оригинален пазарен производ на меѓународниот саем што се одржува во Интер експо центарот во Софија.

Прочитај повеќе

Технома 2017 од денеска до 29-ти октомври во Вип Арена Борис Трајковски

Технома 2017 од денеска до 29-ти октомври во Вип Арена Борис Трајковски

Годинешното издание на меѓународната саемска манифестација Технома 2017 ќе се одвива на нова локација (Вип Арена Борис Трајковски), во периодот од 25-ти до 29-ти октомври 2017.

Прочитај повеќе

Огромен интерес за автентичните домашни производи на Макпрогрес Виница на големиот саем за храна во Келн

Огромен интерес за автентичните домашни производи на Макпрогрес Виница на големиот саем за храна во Келн

Макпрогрес од Виница којшто на својот изложбен простор на љубителите на слатките задоволства од целиот свет им ги понуди своите производи од автентично домашно производство, откривајќи ја волшебната моќ на локалните состојки.

Прочитај повеќе

Технома од 25-ти до 29-ти октомври во Вип Арена Борис Трајковски

Технома од 25-ти до 29-ти октомври во Вип Арена Борис Трајковски

Официјалното отворање на Технома 2017 е на 25.10.2016 (среда) во 11 часот во Вип Арена Борис Трајковски.

Прочитај повеќе

Вивакс на светскиот саем за храна и пијалаци Ануга во Германија

Вивакс на светскиот саем за храна и пијалаци Ануга во Германија

Производителот на сокови Вивакс со познатиот бренд Вива, се претставува на најголемиот саем за храна и пијалаци Ануга, којшто се одржува во Келн, Германија.

Прочитај повеќе

Производите на МАМА’С дел од светскиот саем Ануга во Германија

Производите на МАМА’С дел од светскиот саем Ануга во Германија

Посетителите на саемот покажуваат огромен интерес за ајварот, лутеницата, малиџаното, како и за слатката на MAMA’С.

Прочитај повеќе

Македонски компании на прехранбен саем во Москва

Македонски компании на прехранбен саем во Москва

Тринаесет македонски компании од денеска до 14-ти септември учествуваат на најголемиот прехранбен саем во југоисточна Европа Мир питание 2017 (World food 2017) во Москва.

Прочитај повеќе

Македонија како туристичка дестинација на саем за туризам во Косово

Македонија како туристичка дестинација на саем за туризам во Косово

Интересот на индивидуалните туристи за туристички локации во Македонија е ставен на зимските капацитети, Скопје City tours, Кањон Матка и добро познатите дестинации Струга и Охрид.

Прочитај повеќе

Започнува четвртиот саем за вработување и пракса на ФЕИТ и ФИНКИ

Започнува четвртиот саем за вработување и пракса на ФЕИТ и ФИНКИ

Студентските парламенти на ФЕИТ и ФИНКИ како организатори на саемот Контакт имаат за цел да им овозможат на студентите директна комуникација со претставници од компаниите.

Прочитај повеќе

УСАИД отвори нови можности за зголемување на извозните понуди на пазарот на Блискиот Исток

УСАИД отвори нови можности за зголемување на извозните понуди на пазарот на Блискиот Исток

Групата која учествуваше од Балканот вклучуваше две компании од растечката македонска прехранбена индустрија.

Прочитај повеќе

УСАИД го поддржа учеството на компаниите на најголемиот ИКТ саем во Европа

УСАИД го поддржа учеството на компаниите на најголемиот ИКТ саем во Европа

Со поддршка на Проектот на УСАИД за Регионален економски развој (REG), пет компании од Македонија и шест од Србија земаа учество на овој настан, кој беше одржан во Барселона од 27 февруари до 2 март и беше посетен од 108.000 посетители.

Прочитај повеќе

Туристичка понуда на Македонија на првиот меѓународен саем за туризам во Тирана

Туристичка понуда на Македонија на првиот меѓународен саем за туризам во Тирана

АППТ ги претстави природата и културата со кои располага Македонија пред 73 излагачи и бројни гости, а интересот беше огромен, посебно од помладата публика.

Прочитај повеќе

За каква реконструкција плаче патот меѓу книгата и читателот

За каква реконструкција плаче патот меѓу книгата и читателот

Издавачката куќа Ад Вербум, прв пат оваа година пред македонската публика претставува многу значајни наслови од светската стручна литература преведени на македонски јазик.

Прочитај повеќе

Промоција на македонски производи на саемот во Мостар

Промоција на македонски производи на саемот во Мостар

Македонското квалитетно флаширано вино, јагнешко месо, традиционално овчо сирење, домашен ајвар, лутеница, малиџано, се дел од македонските производи кои се дегустираат на националниот промотивен штанд во Мостар.

Прочитај повеќе

Скопје травел маркет 2017: Најдобрата дестинација за да се види светот

Скопје травел маркет 2017: Најдобрата дестинација за да се види светот

Скопје травел маркет 2017, што се одржува истовремено со Саемот на книгата 2017, ќе биде отворен од 10 до 20 часот во Хала 3, цената на влезницата за сите посетители изнесува 30 денари.

Прочитај повеќе

CareerLaunch 2.0 – саем за кариера во tech и старт-ап компании

CareerLaunch 2.0 – саем за кариера во tech и старт-ап компании

Summer Work & Travel Алумни Македонија и Младински Инфо Клуб — Скопје по втор пат го организираат CareerLaunch, саем за започнување на кариера во иновативни tech и старт-ап компании.

Прочитај повеќе

Ад Вербум за прв пат на Саемот на книга

Ад Вербум за прв пат на Саемот на книга

Оваа година за прв пат ќе настапат на Саемот на книга, кој ќе се одржи од 04.04.2017 (вторник) до 10.04.2017 (понеделник), каде што ќе имаме можност да погледнеме на што сè работеа изминативе години.

Прочитај повеќе

Горе