Repreve – одржливи влакна направени од рециклирани пластични шишиња

Repreve – одржливи влакна направени од рециклирани пластични шишиња

Десетици компании веќе го инкорпорирале овој материјал во дел од нивните производи.

Прочитај повеќе

ReTuna – трговски центар каде што се нудат артикли на старо

ReTuna – трговски центар каде што се нудат артикли на старо

Ова е првиот трговски центар во светот чијшто фокус е “одржлив шопинг.“

Прочитај повеќе

Кина: Производите на Dolce & Gabbana отстранети од веб страните за е – трговија

Кина: Производите на Dolce & Gabbana отстранети од веб страните за е – трговија

D&G постираше три кратки видеа на Instagram и Sina Weibo минатиот викенд каде што можеше да се види модел од Кина како неуспешно се обидува да јаде италијанска храна со стапчиња.

Прочитај повеќе

Тетекс ќе им исплаќа дивиденда на своите акционери

Тетекс ќе им исплаќа дивиденда на своите акционери

Висината на дивидендата, како што се наведува, бруто по акција ќе изнесува 2,872% од номиналната вредност, односно 88,89 денари бруто по акција.

Прочитај повеќе

Тетекс од Тетово за девет месеци евидентираше добивка од 50,7 милиони денари

Тетекс од Тетово за девет месеци евидентираше добивка од 50,7 милиони денари

Тетекс од Тетово во текот на деветте месеци од оваа година оствари вкупна сеопфатна добивка во висина од 50.749.000 денари.

Прочитај повеќе

Bella со моќна кампања за борбата против ракот на дојка

Bella со моќна кампања за борбата против ракот на дојка

Во текот на целиот месец октомври, во продажните салони, Bella ја спроведува герила кампањата со картички закачени на горните парчиња облека

Прочитај повеќе

Почина Џилберто Бенетон еден од основачите на модниот гигант

Почина Џилберто Бенетон еден од основачите на модниот гигант

Силните и светли бои на џемперите коишто беа нивен заштитен знак, ги одбележаа 80-тите и 90-тите години, како и смелите и провокативни реклами кои што ги има и денес.

Прочитај повеќе

Kors Holdings ја купи модната куќа Versace за 2,1 милијарди долари

Kors Holdings ја купи модната куќа Versace за 2,1 милијарди долари

Матичната компанија од сега па натаму ќе се нарекува Capri Holdings, а нејзиниот план за италијанската модна куќа е да ги зголеми продажните места, од 200 (моментално) на 300, да го развие бизнисот со модни додатоци и обувки, како и да ја прошири онлајн трговијата.

Прочитај повеќе

Зачудувачки факти за модната индустрија

Зачудувачки факти за модната индустрија

Еден главен извршен директор во модната индустрија годишно заработува колку и 10.000 текстилни работници во Бангладеш.

Прочитај повеќе

Burberry престанува со уништување на облека и употреба на вистинско крзно

Burberry престанува со уништување на облека и употреба на вистинско крзно

Burberry моментално користи крзно од зајак, лисица и азиски ракун во своите колекции, но се обврза дека во иднина ќе престане со таа пракса.

Прочитај повеќе

Nike ќе ги зголеми платите на 7.000 свои вработени во светски рамки

Nike ќе ги зголеми платите на 7.000 свои вработени во светски рамки

Зголемувањата се и дел од планот на компанијата да ги направи платите на своите вработени поконкурентни на пазарот, откако неодамна била спроведена детална анализа на работењето.

Прочитај повеќе

Cleverly – палто што не пропушта течности

Cleverly – палто што не пропушта течности

Многуте џебови придонесуваат за максимална искористеност на палтото и за складирање на што повеќе предмети, од очила и таблет, до кредитни картички и слушалки.

Прочитај повеќе

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Графинот е најневеројатниот материјал, потполно невидив и тенок колку еден атом. Само 10 слоја од него се понепропустливи од челикот.

Прочитај повеќе

Burberry уништил облека и козметика вредна 37,2 милиони долари

Burberry уништил облека и козметика вредна 37,2 милиони долари

Во последните пет години Burberry уништил облека и останати свои производи во вредност од 115 милиони долари, а бројката се зголемува од година во година.

Прочитај повеќе

И Adidas се придружува во борбата против пластиката

И Adidas се придружува во борбата против пластиката

Со овој потег Adidas ќе елиминира употреба на околу 40 тони пластика годишно, почнувајќи од 2018 година

Прочитај повеќе

Српски Tigar ќе призведува специјални обувки за финската армија

Српски Tigar ќе призведува специјални обувки за финската армија

Овие специјални обувки/чизми се изработуваат рачно и се по сите светски стандарди и согласно нормите на ЕУ, САД и Русија

Прочитај повеќе

H&M има непродадена облека во вредност од 4 милијарди долари

H&M има непродадена облека во вредност од 4 милијарди долари

За таа цел од компанијата се спремни да применат различни стратегии, вклучувајќи попусти, но и продажба на акции во земји каде компанијата нема присуство, се со цел постепено намалување на залихите.

Прочитај повеќе

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Компанијата Circular Systems S.P.C која се бави со научно истражуавње на материјалите создаде нова технологија со којашто отпадот од храна го претвара во природни влакна, од кои подоцна се произведуваат материјали за изработка на облека, пишува Inhabitat. Agraloop Bio Refinery технологијата користи отпад каков што е кора од банана, лисја од ананас и стебленца од коноп и преку систем на регенерација којшто се потпира на растителна хемија и енергија генерирана од самите растенија, ги надградува …

Прочитај повеќе

Компанија од Австралија ќе произведува нерастителна целулоза од отпадни производи

Компанија од Австралија ќе произведува нерастителна целулоза од отпадни производи

Ваквата целузлоза ќе се создава од неопасна и незаразна бактерија во посебен биолошки систем преку природна ферментација.

Прочитај повеќе

Adidas претстави дрес на Манчестер Јунајтед направен од пластика

Adidas претстави дрес на Манчестер Јунајтед направен од пластика

Како инспирација за ова послужи дресот што тимот го носеше кога го освои Европскиот куп во 1968 година, а целта е одбележување на 50-годишнината од настанот.

Прочитај повеќе

Balenciaga: 100 години уникатност, авангарда и модна револуција

Balenciaga: 100 години уникатност, авангарда и модна револуција

Лани, брендот се најде на првото место на најпопуларни светски брендови, надминувајќи го Gucci.

Прочитај повеќе

Aizome – органска постелнина што се грижи за здравјето на кожата

Aizome – органска постелнина што се грижи за здравјето на кожата

Сатенската текстура на ткаенината не дозволува да се разбудите со неуредна коса и отпечатоци на кожата од постелнината, а освен тоа спречува и предвремено стареење на кожата.

Прочитај повеќе

Adidas со зголемен профит во пресрет на Светското првенство во фудбал

Adidas со зголемен профит во пресрет на Светското првенство во фудбал

Од компанијата очекуваат профитот за целата 2018 година да биде неколкукратно зголемен во споредба со 2017 година.

Прочитај повеќе

KUWOW – водоотпорен ранец што не се кине

KUWOW – водоотпорен ранец што не се кине

Ранецот е заштитен од крадци, благодарение на тоа што може да се следи преку GPS со NUT апликацијата, а исто така има и механизам со којшто се заклучува со пин.

Прочитај повеќе

Горе