Никола Љушев, нов Главен извршен директор на Македонски Телеком

Никола Љушев, нов Главен извршен директор на Македонски Телеком

Љушев доаѓа во Телеком со долгогодишно искуство на највисоки раководни позиции во Дојче Телеком Групацијата, во Космофон, како и во Телеком Австрија Групацијата.

Прочитај повеќе

Сурфај бесплатно во трета смена – нова понуда од ВИП

Сурфај бесплатно во трета смена – нова понуда од ВИП

Мобилниот оператор ВИП најави воведување на уште една придобивка за корисниците на мобилната припејд телефонија со која добиваат бесплатен интернет во текот на целата ноќ. Според соопштението од компанијата, ова лето, сите припејд корисници на ВИП мобилната мрежа, со секое дополнување на припејд сметката, без разлика на износот, го добиваат интернет пакетот Трета смена, со кој може да сурфаат бесплатно секоја вечер во периодот од 00:00 ч. до 09:00 ч. Бесплатното ноќно сурфање трае 10 …

Прочитај повеќе

Македонски Телеком ќе додели педесет фудбалски стипендии за талентирани деца

Македонски Телеком ќе додели педесет фудбалски стипендии за талентирани деца

Пред самиот почеток на најголемиот светски фудбалски настан, Македонски Телеком почнува нова кампања со слоган: „Ги поддржуваме ѕвездите на иднината” за поддршка на млади талентирани идни фудбалери. Телеком ќе обезбеди педесет стипендии за деца од седум до дванаесет години за фудбалската академија на ФК Вардар. Целта на оваа иницијатива е да им се даде поттик на талентираните деца да го остварат својот потенцијал. Сите заинтересирани треба да снимат видео во кое ќе покажат колку се вешти со …

Прочитај повеќе

Успешна реализација на првата Вип едукативна програма за деца

Успешна реализација на првата Вип едукативна програма за деца

Во рамките на 60-минутните предавања, повеќе од 15 волонтери од Вип, на интересен и забавен начин, преку практични примери и ситуации, на децата им ја доловија суштината на интернетот, со особен фокус на безбедноста при користењето на светската мрежа.

Прочитај повеќе

Intel се соочува со можна тужба за возрасна дискриминација

Intel се соочува со можна тужба за возрасна дискриминација

Проблемот настана кога отпуштањата од Intel беа еден вид обид на компанијата да се ослободи од повозрасните вработени, за сметка на младите.

Прочитај повеќе

Стартап од Кина ја лансираше првата приватна ракета во земјата

Стартап од Кина ја лансираше првата приватна ракета во земјата

OneSpace сака да ги користи своите ракети за да им помогне на компаниите да лансираат мали сателити за голем број на намени, вклучувајќи го и поодбрувањето на пристапот до интернет на авиони и возови.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком со нето добивка од 382 милиони денари во првиот квартал

Македонски Телеком со нето добивка од 382 милиони денари во првиот квартал

Вкупниот број на пристапи на широкопојасен интернет на крајот од првите три месеци од 2018 година е стабилен и изнесува 187,7 илјади, додека уделот на пазарот на широкопојасен интернет на крајот од првите три месеци од 2018 година е 45,1%, според интерна проценка.

Прочитај повеќе

T-Mobile прави мега-спојување со Sprint вредно 26 милијарди долари

T-Mobile прави мега-спојување со Sprint вредно 26 милијарди долари

Спојувањето на третиот и четвртиот по големина американски мобилен оператор е со цел да создаде поконкурентна фирма со околу 130 милиони корисници.

Прочитај повеќе

VIDEO – нова опција на Македонски Телеком за неограничено гледање на видеа на смартфон

VIDEO – нова опција на Македонски Телеком за неограничено гледање на видеа на смартфон

Месечната цена за опција Videо е 99 денари во Smart и Magenta 1 M, додека за корисниците на Smart и Magenta 1 L опцијата е достапна за 0 денари.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти

Апликациите коишто ќе ги создаваат студентите треба да придонесат најпрво кон поедноставување на работните процеси во Телеком, а се очекува со тек на време, со ваквиот начин на работа да се трансформираат и продуктите и услугите на компанијата.

Прочитај повеќе

Porsche Design Huawei Mate RS – моќен смартфон на Porsche Design и Huawei

Porsche Design Huawei Mate RS – моќен смартфон на Porsche Design и Huawei

Комбинирајќи иконски стил на Porsche Design со иновативната технологија и изработка од Huawei, PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate RS наметнува нов стандард во категоријата на луксузните мобилни уреди.

Прочитај повеќе

ВИП со екстра 100 гигабајти интернет за корисниците

ВИП со екстра 100 гигабајти интернет за корисниците

Веќе постоечките корисници на ВИП мобилна линија можат во промотивниот период на најновата понуда да активираат дополнителна Vip Neo линија, и притоа ќе добијат и дополнителни 1.000 денари попуст за нов телефон.

Прочитај повеќе

Huawei го претстави новиот модел P20 lite на македонскиот пазар

Huawei го претстави новиот модел P20 lite на македонскиот пазар

Моделот доаѓа на македонскиот пазар во три свежи бои- Klein Blue (посебно текстурирано сино куќиште со фин отсјај), Sakura Pink и Midnight Black, и со извиткан панелод калено 2.5D стакло со заоблени агли и паралелни орбити на двата долгнавести краја.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком дел од акцијата Час на планетата Земја

Македонски Телеком дел од акцијата Час на планетата Земја

Македонски Телеком и годинава ќе биде дел однајголемата светска волонтерска акција Часот на планетата Земја. На 24 март (сабота) во периодот од 20:30 до 21:30 часот компанијата ќе го исклучи осветлувањето во административната зграда во центарот на Скопје, со што ќе се испрати порака за спас на планетата Земја.

Прочитај повеќе

Viber со нова алатка – Viber Communities

Viber со нова алатка – Viber Communities

Viber Communities ќе овозможи во ист разговор да се вклучат до една милијарда членови кои би можеле да разменуваат пораки или податоци меѓу себе.

Прочитај повеќе

Хрватскиот бренд VIVAX го лансираше својот најнов телефон во Македонија

Хрватскиот бренд VIVAX го лансираше својот најнов телефон во Македонија

VIVAX Fly V1 е опремен со бројни корисни и тренди опции како Face ID функции за отклучување на уредот преку препознавање на лицето на сопственикот, читач на отпечатоци на прсти, Split Screen поделба на екранот на два дела за симултана работа на повеќе апликации, екран кој функционира и со ракавици.

Прочитај повеќе

Нова опција Family Share за корисниците на Magenta 1

Нова опција Family Share за корисниците на Magenta 1

Family Share е достапна за сите нови и постојни корисници на новиот Magenta 1 M и Magenta 1 L мобилни тарифи.

Прочитај повеќе

Во подготовки Национален оперативен план за широкопојасен интернет

Во подготовки Национален оперативен план за широкопојасен интернет

Мапирањето на државните електронски комуникациски мрежи и мапирањето на постојни и идни комерцијални електронски комуникациски мрежи е од суштинско значење, а особено за точното определување на “белите“ зони, односно зони каде нема и не се планира NGA мрежи, во коишто во иднина ќе треба да се вложат јавни средства за нивно покривање.

Прочитај повеќе

Light Phone – мобилен за одвикнување од интернет зависноста

Light Phone – мобилен за одвикнување од интернет зависноста

Light Phone e дизајниран да ги има само основните функции – јавување, пораки и мапа.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком најави прототип на “смарт“ маски за заштита од загадување

Македонски Телеком најави прототип на “смарт“ маски за заштита од загадување

Маските ќе бидат изработени од пластичен отпад што е уште еден чекор кон почиста животна средина. На базните станици на Телеком ќе се постават сензори, коишто ќе го мерат загадувањето.

Прочитај повеќе

По 22 години, Nokia промовираше нов “банана телефон”

По 22 години, Nokia промовираше нов “банана телефон”

Новата Nokia 8810 ќе се продава по цена од 79 евра.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком лани остварил приход од 10,2 милиони денари

Македонски Телеком лани остварил приход од 10,2 милиони денари

Вкупната нето добивка изнесува 1,381 милион денари и е зголемена за 33,3% во споредба со истиот период од претходната година.

Прочитај повеќе

Вип стартува едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Вип стартува едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Проектот “Интернетот не е само игра. Кликај Безбедно” е дел од иницијативата “Интернет за сите” на Телеком Австрија Групацијата, која во Македонија започна во 2013 година со предавања за децата на вработените и нивните соученици на возраст од 9 до 12 години во просториите на Вип.

Прочитај повеќе

Кои се петте најштетни смартфони по здравјето на луѓето

Кои се петте најштетни смартфони по здравјето на луѓето

Доколку мобилниот ви покажува послаб сигнал, тоа значи дека радијацијата е поголема.

Прочитај повеќе

Горе