MATE X – електричен велосипед на склопување

MATE X – електричен велосипед на склопување

Сега тимот доаѓа со подобрена верзија наречена MATE X, а на само пет дена пред истекот на третата кампања, веќе имаат собрано неверојатни 2.470.214 долари, а првично побарале 50.000 долари.

Прочитај повеќе

Тузла ќе добие висечки трамвај вреден 76 милиони евра

Тузла ќе добие висечки трамвај вреден 76 милиони евра

Овој проект сега ги чека своите инвеститори, како и останатите 43 од каталогот, а севкупната вредност на истите е околу 173 милиони евра.

Прочитај повеќе

Како безбедно да се вози во услови на градежни активности на патиштата

Како безбедно да се вози во услови на градежни активности на патиштата

Секој совесен возач, кога ќе забележи работници облечени во портокалови елечиња на коловозот треба веднаш да ја намали брзината и да ја зголеми претпазливоста и внимателноста при возење.

Прочитај повеќе

Booking инвестираше 500 милиони долари во кинеската фирма DiDi Chuxing

Booking инвестираше 500 милиони долари во кинеската фирма DiDi Chuxing

Според DiDi Chuxing договорот не е поради пари, со оглед на тоа дека компанијата има повеќе милијарди  долари на сметка, благодарение на успешната кампања за финансирање од која што само лани доби 4 милијарди долари. Станува збор за стратешко партнерство.

Прочитај повеќе

DHL и Boeing направија зделка од 4,7 милијарди долари

DHL и Boeing направија зделка од 4,7 милијарди долари

Прогнозите велат дека проширувањето на прекуграничната продажба на е-трговија ќе порасне до 4,48 трилиони до 2021 година, што значи годишен раст од 19,2 % годишно.

Прочитај повеќе

Rolls-Royce ќе престави свое летечко такси возило во 2020 година

Rolls-Royce ќе престави свое летечко такси возило во 2020 година

Крилата на “летечкото“ такси ќе можат да ротираат за 90 степени, овозможувајќи му на возилото да полета или да слета вертикално, со што ќе може да ги користи и постојните хелиодроми и аеродроми.

Прочитај повеќе

DrivEn – моќен велосипед без ланец

DrivEn – моќен велосипед без ланец

DrivEn беше развиен во партнерство со Одделот за машинско инженерство на Универзитетот во Колорадо, и пред два дена ја доби наградата Eurobike за 2018 година.

Прочитај повеќе

Промовирани станици за поправка на велосипеди

Промовирани станици за поправка на велосипеди

Локациите на сервисните станици се внимателно одбрани за да бидат на места каде што има поголема фреквенција на велосипедски сообраќај и на позиции каде што веќе постои 24 часовен видео надзор, со цел да се заштитат станиците од намерно предизвикани штети.

Прочитај повеќе

Volvo од следната година воведува услуга за изнајмување на автомобили

Volvo од следната година воведува услуга за изнајмување на автомобили

Volvo за оваа цел работи заедно со Sunfleet, компанија за изнајмување на автомобили во Шведска којашто постои веќе 20 години.

Прочитај повеќе

Кина започнува масовно производство на автономни автобуси

Кина започнува масовно производство на автономни автобуси

Станува збор за напредни, автоматизирани системи коишто можат одлично да возат во секакви временски услови.

Прочитај повеќе

Првиот еколошки брод во светот ја посети Црна Гора

Првиот еколошки брод во светот ја посети Црна Гора

Целиот систем е потполно автономен и не емитува никакви штетни гасови.

Прочитај повеќе

Скопје ќе добие нови еко-автобуси на гас

Скопје ќе добие нови еко-автобуси на гас

Во трансформацијата на јавниот превоз ќе бидат вклучени и приватните превозници, предвидени се субвенции за набавка на нови еколошки автобуси, како и за адаптација на истите на еколошки гас.

Прочитај повеќе

Белград добива метро

Белград добива метро

Првичните проценки велат дека изградбата на првата линија на метрото ќе чини 1,3 милијарди евра, а вкупната вредност на целиот проект е проценета на околу 4 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Амстердам ќе добие “Жичница на иднината“

Амстердам ќе добие “Жичница на иднината“

Жичницата, како исклучително одржлив јавен транспортен систем, брз и зелен начин на патување, сега е поддржан и од општинските власти, а иницијативата има за цел “да создаде нова врска преку заливот“ и тоа до 2025 година, кога се одбележува 750-тата годишнина на Амстердам.

Прочитај повеќе

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Во светот на дизајнот и технологијата професионалците разговараат како луѓето ќе се пренесуваат од точка А до точка Б, пишува Design Boom. Додека во технолошкиот свет наголемо се зборува за автономни автомобили или hyperloop системот на Тесла, вертикалната инфраструктура речиси и не добива многу внимание. Сепак, една лондонската фирма, PLP, истражува како облакодерите и технологијата која ги дефинира нив, може да се подобри и да донесе промени и поголема ефикасност. Оттука PLP понуди нов начин …

Прочитај повеќе

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Градот Чикаго ја одбра Boring Company на Илон Маск за да го изгради футуристичкиот транспортен линк кој ќе ги поврзува центарот на градот и аеродромот, пишува CNN. Системот за транспорт кој впрочем ќе е и јавен, се нарекува Chicago Express Loop и ќе ги пренесува патниците со возила на батерии и низ тунели со брзина од 240 километри  на час. Возилата ќе возат на релација од центарот на Чикаго до меѓународниот аеродром O’Hare. Времетраењето на транспортот …

Прочитај повеќе

Brodosplit ќе гради експедициски брод од 110 милиони долари

Brodosplit ќе гради експедициски брод од 110 милиони долари

Хрватското бродоградилиште Brodosplit ќе прави брод вреден 110 милиони евра, наменет за крстарење во поларните подрачја, пишува SeeBiz. Бродот ќе биде во класата Polar Class 6, а според желбите на нарачателот, Quark Expeditions од Сиетл, САД, ќе биде и најголемиот крузер што бил изграден некогаш во таа класа. Станува збор за најлуксузниот патнички брод за крстарење во поларните подрачја, којшто ќе може да угости 200 патника, сместени во 103 луксузно опремени кабини, за кои ќе се грижат 116 …

Прочитај повеќе

Кинеска компанија ќе доставува храна со дронови

Кинеска компанија ќе доставува храна со дронови

Испораката на храна со дрон нема дополнително да се наплаќа, а дроновите ќе може да пренесуваат оброк со тежина до 6 килограми и со брзина од 20 км/ч.

Прочитај повеќе

ДЗС: Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2018

ДЗС: Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2018

Во однос на четвртото тримесечје од 2017 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 31,6 %, во железничкиот превоз е намалено за 1,4 %, додека во воздухопловниот превоз намалувањето изнесува 15,5 %.

Прочитај повеќе

Volvo промовира електрични камиони за собирање на смет

Volvo промовира електрични камиони за собирање на смет

Електричните камиони на Volvo се продолжение на политиката на оваа компанија за производи кои влијаат позитивно на животната средина.

Прочитај повеќе

Потпишан протокол за побрз проток на стока на Табановце и Богородица

Потпишан протокол за побрз проток на стока на Табановце и Богородица

Протоколот за уредување на постапките за побрз проток на жива стока, стока во жива состојба, опасни материи, стока во новиот компјутерски транзитен систем и на празни камиони на граничните премини Табановце и Богородица стапува на сила веднаш.

Прочитај повеќе

Uber го престави прототипот на летечките возила за воздушната такси служба

Uber го престави прототипот на летечките возила за воздушната такси служба

Леталото првично ќе биде прво пилотирано од луѓето, но на крајот ќе лета самостојно.

Прочитај повеќе

Bubble- такси на вода што не испушта издувни гасови

Bubble- такси на вода што не испушта издувни гасови

Транспортното средство може да собере пет луѓе, вклучувајќи го и возачот.

Прочитај повеќе

ЈСП доби автобус на струја

ЈСП доби автобус на струја

Автобусот ќе биде дел од тест периодот на еко-автобуси во градскиот сообраќај, по што Град Скопје и ЈСП Скопје ќе треба да одлучат со какви автобуси ќе го модернизираат возниот парк на јавното сообраќајно претпријатие.

Прочитај повеќе

Горе