Amazon им помага на вработените што ќе дадат отказ за да основаат сопствен бизнис

Amazon им помага на вработените што ќе дадат отказ за да основаат сопствен бизнис

Иако овој “старт – ап“ проект доаѓа со големи трошоци, крајната цела на компанијата е да се забрза процесот на испорака, односно да се намали Prime превозот од два дена на еден.

Прочитај повеќе

Amazon со автоматизација ќе го намалува бројот на вработени

Amazon со автоматизација ќе го намалува бројот на вработени

Овие машини ќе бидат поставени во голем дел од магацините на компанијата, каде што работат повеќе од 2.000 вработени. Со тоа се очекува намалување на околу 1.300 работни места во 55 магацини во САД.

Прочитај повеќе

Grouper наскоро започнува со работа на пазарот во Косово

Grouper наскоро започнува со работа на пазарот во Косово

Најголемите попусти и најдобрите промоции ќе можат да ги уживаат и граѓаните и бизнисите во Косово.

Прочитај повеќе

Kaufland продава хамбургери од инсекти

Kaufland продава хамбургери од инсекти

Бургерите од инсекти се богати со протеини и претставуваат одржлива алтернатива на хамбургерите со говедско месо, бидејќи црвите трошат многу малку вода и испуштаат многу мала количина на јаглерод диоксид.

Прочитај повеќе

Пораст на извозот за 16,8% во првото тримесечје од годинава

Пораст на извозот за 16,8% во првото тримесечје од годинава

Вредноста на увезената стока, во периодот јануари – март 2019 година, изнесува 122.337.629 илјади денари, што е за 11,4% повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Прочитај повеќе

Царинската управа домаќин на Светската царинска конференција

Царинската управа домаќин на Светската царинска конференција

На светската конференцијата се очекува да присуствуваат директори на царински управи од сите континенти, претставници на академската заедница, универзитети и институти.

Прочитај повеќе

Зголемен прометот во трговијата на мало во март

Зголемен прометот во трговијата на мало во март

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во март 2019 година, во споредба со март 2018 година,

Прочитај повеќе

Зголемен индикаторот на доверба во трговијата на мало во првото тримесечје

Зголемен индикаторот на доверба во трговијата на мало во првото тримесечје

Фото: Pexels Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало во првото тримесечје од 2019 година е за 0,3 процентни поени повисок во однос на претходното тримесечје, а e зголемен за 0,9 процентни поени во однос на првото тримесечје од 2018 година. Eкономската состојба на деловните субјекти во првото тримесечје од 2019 година е поповолна во однос на претходното тримесечје, а e поповолна и во однос на истото тримесечје …

Прочитај повеќе

АХВ со засилени инспекциски контроли пред Велигден

АХВ со засилени инспекциски контроли пред Велигден

Со контролите се опфатени маркетите, угостителските објекти, специјализираните продавници за јајца, како и месарниците и зелените пазари.

Прочитај повеќе

Маркет во Франција тестира роботи за бесплатна испорака на храна

Маркет во Франција тестира роботи за бесплатна испорака на храна

Електричните дроиди ќе имаат две тркала, место за носење на намирниците со капацитет од 30-40 литри и ќе се движат со брзина од 25 километри на час.

Прочитај повеќе

Фершпед ќе исплаќа дивиденда од акумулирана добивка

Фершпед ќе исплаќа дивиденда од акумулирана добивка

Исплата на дивиденда од акумулираната нераспределена добивка на Друштвото до 2008 година во бруто износ од 29.019.340 денари.

Прочитај повеќе

Турција извезла накит од 825 милиони долари во првите три месеци од годинава

Турција извезла накит од 825 милиони долари во првите три месеци од годинава

Земји каде што најмногу се извезува турскиот накит се: Обединетите Арапски Емирати, САД, Хонг Конг, Либија, Израел и Германија.

Прочитај повеќе

Amazon го презеде стартапот за роботика Canvas Technology

Amazon го презеде стартапот за роботика Canvas Technology

Canvas Technology е основана 2015 година, а досега има развиен целосно автономен систем на колички за пренос на производи во магацин.

Прочитај повеќе

Хрватски Агрокор за два месеца прокнижи приходи од 415 милиони евра

Хрватски Агрокор за два месеца прокнижи приходи од 415 милиони евра

Приходите на хрватски Агрокор во првите два месеца од оваа година изнесуваа 415,3 милиони евра, а оперативната добивка достигна 9,5 милиони евра.

Прочитај повеќе

Amazon ќе воведе плаќања во готово во продавниците без каси Amazon Go

Amazon ќе воведе плаќања во готово во продавниците без каси Amazon Go

Amazon се одлучи на овој чекор поради големиот број на поплаки во врска со начинот на купување, којшто “исклучува“ одредени групи на луѓе.

Прочитај повеќе

Омилената Fortum & Mason на британското кралско семејство по три века отвора продавница во Хонг Конг

Омилената Fortum & Mason на британското кралско семејство по три века отвора продавница во Хонг Конг

Омилената продавница на британското кралско семејство, Fortum & Mason, го избра Хонг Конг за отворање на првата продавница во странство, за прв пат по три века основање.

Прочитај повеќе

Checkout – алатка за купување преку Instagram

Checkout – алатка за купување преку Instagram

Кога ќе се кликне на одреден производ од постот на некој бренд, на страната ќе се појави опција Checkout on Instagram. 

Прочитај повеќе

Започна online Саемот за мебел на Grouper.mk

Започна online Саемот за мебел на Grouper.mk

Кампањата има за цел на лесен, модерен и ефективен начин да им понуди на компаниите неограничен простор за промоција на своите производи, а на купувачите можност да го изберет своето омилено парче мебел или декорација за домот на попуст.

Прочитај повеќе

Marks & Spencer отвора продавници за храна

Marks & Spencer отвора продавници за храна

Компанијата Marks & Spencer, којашто е позната по продажба на облека и производи за домот, планира да отвори и продавници за храна со големина на супермаркет.

Прочитај повеќе

Избегнување на административни процедури, зголемена ефикасност и заштеда на време со новите постапки при увоз

Избегнување на административни процедури, зголемена ефикасност и заштеда на време со новите постапки при увоз

Граѓаните и фирмите кои добиваат роба од интернет, во иднина нема да мораат да доаѓаат на царина како би извршиле декларирање, подигање и плаќање на самиот царински долг.

Прочитај повеќе

Рептил маркети се приклучија кон иницијативата за три месеци скратено работно време за оние кои користеле породилно

Рептил маркети се приклучија кон иницијативата за три месеци скратено работно време за оние кои користеле породилно

Вработените кои користеле отсуство поради бременост, раѓање и родителство, во следните три месеци по завршување на редовните девет месеци ќе може да работат со скратено работно време, а притоа ќе им се исплаќа целосен личен доход и ќе ги уживаат сите други привилегии.

Прочитај повеќе

На што најчесто се жалат потрошувачите кога купуваат онлајн?

На што најчесто се жалат потрошувачите кога купуваат онлајн?

Доколку продавницата не ја признава штетата и не сака да преземе одговорност, потрошувачот треба да го исконтактира Државниот пазарен инспекторат.

Прочитај повеќе

Google тестира нови реклами преку коишто ќе може да се купува

Google тестира нови реклами преку коишто ќе може да се купува

Ако корисникот разгледува фотографија од работно биро, ќе може истовремено да ја дознае цената на производот, од кој бренд е и слично.

Прочитај повеќе

На трговците во Црна Гора им се забранува да работат во недела

На трговците во Црна Гора им се забранува да работат во недела

Властите во Црна Гора ги усвоија измените на Законот за внатрешна трговија, според кои на трговците на големо и мало им се забранува да работат во недела и за празници.

Прочитај повеќе

Горе