Приходите од хрватскиот туризам пораснаа за 14%

Приходите од хрватскиот туризам пораснаа за 14%

Според објавените податоци, туризмот има удел од 4% во хрватскиот БДП, што е раст од 0,2% споредбено со минатогодишните податоци од првото тромесечје.

Прочитај повеќе

Џеф Безос ќе продава билети за првиот туристички лет во вселената

Џеф Безос ќе продава билети за првиот туристички лет во вселената

Според проценките летот би требало да трае десетина минути, во патничка капсула со големина од околу 15 метри кубни, во којашто ќе може да се сместат шест вселенски туристи.

Прочитај повеќе

Започнува најголемата инфо тура за претставување на туристичките атракции на Македонија

Започнува најголемата инфо тура за претставување на туристичките атракции на Македонија

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија заедно со ЈСП Турс ја организира досега најголемата инфо тура со новинарски екипи од регионот. Повеќе од десет медиумски куќи од Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина специјализирани за туризам, во следните четири дена ќе ги посетат највпечатливите туристички атракции во Република Македонија. Градот Скопје со  Старата Чаршија, Старата железничка станица, Спомен куќата на Мајка Тереза, црквите Св. Спас и Св. Димитрија, плоштадот …

Прочитај повеќе

Расте бројот на странски туристи

Расте бројот на странски туристи

Бројот на странските туристи во април годинава е зголемен за 25,5% во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Пораст бележи и бројот на ноќевањата што ги оствариле странските туристи и тоа за 24.5 %. И бројот на домашните туристи во април 2018 година, во однос на април 2017 година, е зголемен за 12.3 %, а бројот на ноќевањата пораснал за 6,1%. Според податоците на ДЗС бројот на туристите во април 2018 година изнесувал …

Прочитај повеќе

Небото над Македонија и оваа година ќе биде рај за параглајдеристите

Небото над Македонија и оваа година ќе биде рај за параглајдеристите

  Храбрите заљубеници во височините ќе можат безбедно да полетуваат,  во подобрени услови и на нова професионална вештачка трева. Теренот во Крушево е подготвен за одржување на многу национални, меѓународни, европски и светски првенства во параглајдинг и змејарство. Сите љубители на ова парче небо преку своите возбудливи искуства се најдобра промоција на Македонија, како дестинација за параглајдинг. Градоначалникот на Крушево, г-дин Томе Христоски и Воздухопловната федерација на Македонија во јули и август најавија  7 купови …

Прочитај повеќе

Лицата со оштетен слух вклучени во туристичката промоција на Македонија

Лицата со оштетен слух вклучени во туристичката промоција на Македонија

Пораката која ја поддржува Агенцијата за туризам е дека преку заедничка соработка со институциите ќе се овозможи зголемување на вклученоста на глувите и наглувите лица во секојдневните активности, особено на оние од областа на културата, како и развивање, истражување, подигање на повисоко ниво и афирмирање на македонскиот знаковен јазик, кој е законски признат.

Прочитај повеќе

Фудбалскиот гигант Баерн Минхен ќе го промовира хрватскиот туризам

Фудбалскиот гигант Баерн Минхен ќе го промовира хрватскиот туризам

Заедничкото промовирање предвидува и најмалку еден натпревар на ветераните на Баерн со некоја од домашните селекции, а првтотимците на фудбалскиот клуб ќе ги нудат истарските сместувачки капацитети на клупските медиуми.

Прочитај повеќе

Новинари од Естонија ќе ја промовираат Македонија на естонскиот пазар

Новинари од Естонија ќе ја промовираат Македонија на естонскиот пазар

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) на Република Македонија е организиатор на ова информативно патување како поддршка за промовирање на нашата земја, со цел зголемување на бројот на туристи од Естонија, a со која од 1 јуни сѐ до 15 септември оваа година ќе бидеме поврзани со чартер линија Талин-Охрид-Талин.

Прочитај повеќе

Јапонски тур-оператори во посета на Македонија

Јапонски тур-оператори во посета на Македонија

Посетата е во линија со идејата на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот преку која превзема иницијативи за проширување на македонскиот туристички производ, како во регионот така и на трети пазари

Прочитај повеќе

АППТ: Пристигнуваат првите туристи од Холандија со светскиот туроператор Корендон

АППТ: Пристигнуваат првите туристи од Холандија со светскиот туроператор Корендон

Чартер-летовите на релација Амстердам-Охрид-Амстердам, ќе траат  до 16-ти октомври оваа година.

Прочитај повеќе

Активности за промоција на туризмот во Југоисточниот регион

Активности за промоција на туризмот во Југоисточниот регион

Нови форми и нови кадри во туризмот се потребни за да се следи чекорот со светските трендови, но неопходно е и освежување на дестинацијата со нови содржини, коишто нема да го исклучат традиционалниот момент.

Прочитај повеќе

Историскиот брод QE2 стана пловечки хотел во Дубаи

Историскиот брод QE2 стана пловечки хотел во Дубаи

По четири децении британскиот QE2 беше купен од Дубаи и остана на пристаништето во градот речиси 10 години.

Прочитај повеќе

Бројот на туристите во февруари изнесувал 41.182

Бројот на туристите во февруари изнесувал 41.182

Во периодот јануари – февруари 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 13%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6,3 %, а кај странските има зголемување за 17,4 %.

Прочитај повеќе

Старт-ап од САД сака да лансира луксузен хотел во вселената

Старт-ап од САД сака да лансира луксузен хотел во вселената

Престој во вселенскиот хотел наречен Aurora Station ќе чини 9,5 милиони долари по лице за 12 дена.

Прочитај повеќе

Хрватска годинава очекува рекордни 200.000 руски туристи

Хрватска годинава очекува рекордни 200.000 руски туристи

Во 2017 година, од вкупниот број руски туристи, 80% од нив за прв пат ја посетиле Хрватска.

Прочитај повеќе

АППТ ќе го промовира Крушево како дестинација за четири сезони

АППТ ќе го промовира Крушево како дестинација за четири сезони

Пратејќи ги туристичките трендови, АППТ го промовираше Крушево на интернационалните саеми за туризам во Софија, Белград и Берлин, додека во наредниот период ќе се промовира во Загреб и Тирана.

Прочитај повеќе

Американски инвеститор ќе гради туристичка населба во Хрватска

Американски инвеститор ќе гради туристичка населба во Хрватска

Проектот Пашманска ривиера предвидува изградба на туристичка населба вредна половина милијарда евра, односно 600 милиони долари.

Прочитај повеќе

Македонија во јануари ја посетиле 49.347 туристи

Македонија во јануари ја посетиле 49.347 туристи

Бројот на туристите во јануари 2018 година, во однос на јануари 2017 година, е зголемен за 14,2%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 22,1%.

Прочитај повеќе

Македонски компании и годинава на ITB Berlin – најголемиот туристички саем во светот

Македонски компании и годинава на ITB Berlin – најголемиот туристички саем во светот

Почнувајќи од 07-ми до 11-ти март, претставници на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Репубика Македонија (АППТ), на професионално организираниот македонски штанд, во позитивна и пријатна атмосфера, ќе ги запознаваат сите посетители со туристичките вредности на нашата земја.

Прочитај повеќе

Airbnb со нова хотелска услуга Airbnb Plus

Airbnb со нова хотелска услуга Airbnb Plus

Угостителската платформа позната по тоа што на туристите им нуди различни видови соби за одмор, неодамна ја прошири својата платформа и кон подвжини домови и куќи изградени од дрво.

Прочитај повеќе

ДЗС: Зголемен бројот на домашни и странски туристи

ДЗС: Зголемен бројот на домашни и странски туристи

Бројот на домашните туристи во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, е зголемен за 19%, додека бројот на странските туристи за 24,7%.

Прочитај повеќе

Хрватска ризикува губење на 200 хотели

Хрватска ризикува губење на 200 хотели

Доколку данокот на додадена вредност не се промени хрватскиот туризам ќе изгуби 200 хотели и 80.000 кревети.

Прочитај повеќе

Wizz Air со 20% попуст на сите летови резервирани денеска

Wizz Air со 20% попуст на сите летови резервирани денеска

Можете да изберете една од 28-те дестинации во 14 земји во кои Wizz Air лета од Македонија со цени кои почнуваат од 600 денари.

Прочитај повеќе

Google со нова алатка што ќе ви ги олесни патувањата

Google со нова алатка што ќе ви ги олесни патувањата

Со воведување на опција Hotels на горниот дел на страната за пребарување на Google Flight ќе може да се види достапноста на одреден хотел и цените за која било дестинација.

Прочитај повеќе

Горе