Индекс на цените на угостителските услуги за септември

Индекс на цените на угостителските услуги за септември

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0,2 %, Алкохолни пијалаци за 1,5 % и Безалкохолни пијалаци за 0,4 %, додека  намалување е забележано во групата Ноќевања за 0,3 %.

Прочитај повеќе

McDonald’s повеќе нема да користи вештачки адитиви во своите сендвичи

McDonald’s повеќе нема да користи вештачки адитиви во своите сендвичи

Промената ќе се однесува на секој дел од сендвичот од лепчето, до сосовите. Единствена состојка што останува иста се киселите краставички.

Прочитај повеќе

Црна Гора: 9.000 домашни работници ангажирани за сезонска работа

Црна Гора: 9.000 домашни работници ангажирани за сезонска работа

Платите се движеле помеѓу 200 и  350 евра за неквалификуваните работни места, а за работниците со квалификации од 350 до 600 евра па и повеќе.

Прочитај повеќе

Скопје Мериот хотел продолжува со поддршка на младите од СОС Детско село

Скопје Мериот хотел продолжува со поддршка на младите од СОС Детско село

Скопје Мериот хотел ја продолжува својата соработка со СОС Детско село преку проектот You eat, we give, каде што со секое купено главно јадење во текот на септември и октомври, се донира едно евро за СОС Детско село Македонија.

Прочитај повеќе

Избор на најдобар угостителски објект по 11-ти пат

Избор на најдобар угостителски објект по 11-ти пат

Врз основа на резултатите од истражувањето, ќе се изберат три најдобри ресторани, три најдобри гостилници, како и три најдобри кафе барови кои постигнале највисок вкупен резултат на испитаните елементи на услугата.

Прочитај повеќе

Хотел од Црна Гора им додели бонус на вработените од 400.000 евра

Хотел од Црна Гора им додели бонус на вработените од 400.000 евра

Како што велат од таму, со овој гест тие сакале да им ја покажат својата благодарност на работниците кои многу придонеле за одличните резултати во работата на туристичкиот објект. 

Прочитај повеќе

Starbucks конечно пристигна во Милано

Starbucks конечно пристигна во Милано

Шулц за прв пат добил инспирација за неговиот бизнис токму во овој италијански град од една негова посета во 1983 година.

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за август

Индекс на цените на угостителските услуги за август

Индексот на цените на угостителските услуги во август 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 2,8 %.

Прочитај повеќе

“Ај на кафе“ – нова македонска мобилна апликација

“Ај на кафе“ – нова македонска мобилна апликација

Преку оваа апликација во вашето омилено кафуле ќе можете електронски да го погледнете менито, да повикате келнер, да направите нарачка, дури да ја проверите и вашата сметка.

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за јули

Индекс на цените на угостителските услуги за јули

Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 2,8 %.

Прочитај повеќе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Иновативните чаши се за повеќекратна употреба, а дизајнерот Џулијан Лехнер ја освои и овогодинешната Red Dot награда за дизајн на производ.

Прочитај повеќе

Лондонско кафуле служи кафе за носење во филџани донесени од дома

Лондонско кафуле служи кафе за носење во филџани донесени од дома

Имено секој ден тие поставуваат посебна корпа каде што посетителите може да ги вратат чашите, а многумина од нив дури се одлучуваат и да донираат дел од вишокот на својата “домашна палета“ како би го исчистиле домот, а и би придонеле за потребите на кафулето со своите неискористени чаши.

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за јуни

Индекс на цените на угостителските услуги за јуни

Индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2018 година, во споредба со мај 2018 година,  остана на исто ниво, соопштија од Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, единствено е забележано зголемување кај ноќевањата од 0,1%. Инаку истиот индекс, пак, бележи пораст во однос на јуни минатата година и тоа за 1,6 %. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – јуни 2018 година, во однос на истиот период од лани, е …

Прочитај повеќе

Летни освежувања од Скопје Мериот хотел

Летни освежувања од Скопје Мериот хотел

Невообичаениот начин на зацврстување на бизнис релациите и воспоставување нови е дел од глобалната акција на сите Мериот хотели што се случува во последната недела од јуни наречена Power Up Summer Sales Blitz.

Прочитај повеќе

Creator – кујна робот што приготвува вкусни оброци за неколку минути

Creator – кујна робот што приготвува вкусни оброци за неколку минути

Креаторите на оваа мултифункционална машина, Momentum Machines велат дека ваквиот тип на “кујна“ има повеќе предности од традиционалните места за подготовка на храна во рестораните.

Прочитај повеќе

Скопје Мериот хотел со нов генерален менаџер

Скопје Мериот хотел со нов генерален менаџер

  Волфганг Колер е новоименуваниот генерален менаџер на Скопје Мериот хотел. Со преку 10 годишно искуство како генерален менаџер, а 32 години во Мериот компанијата, Колер во Скопје доаѓа од Нижни Новгород, западна Русија, каде што го отворил првиот интернационален хотел со 5 ѕвезди – Sheraton Nizhny Novgorod. Колер, на Мериот хотелите првпат им се приклучува во 1986 година и тоа во Виена Мериот хотел, по што следат хотели во повеќе земји низ целиот свет …

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за мај

Индекс на цените на угостителските услуги за мај

Индексот на цените на угостителските услуги во мај 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1,6 %.

Прочитај повеќе

 Starbucks доаѓа во Србија

 Starbucks доаѓа во Србија

Најголемиот оператор на ресторани во Европа, AmRest Holdings, најавувајќи ја својата инвестиција во Србија, објасни дека одлуката за првиот Starbucks кафе бар во Белград паднала од причина што овој град е познат по својата долгогодишна традиција на уживање во кафето и заслужува “уникатно Starbucks искуство”.

Прочитај повеќе

СкопјеГурман по четврти пат

СкопјеГурман по четврти пат

Овогодинешната кампања има и хуманитарен карактер, па така со секое купување на зделка од #СкопјеГурман со Mastercard картичка, Grouper донира процент од сумата за оние кои им е најпотребно.

Прочитај повеќе

Започнува со работа првиот HTCA Академик тренинг центар

Започнува со работа првиот HTCA Академик тренинг центар

Според статистиката од вкупно 700 илјади лица вработени во Македонија, во угостителската и услужната дејност, директно или посредно, се вработени близу 150 илјади лица

Прочитај повеќе

ДСЗ: Индекс на цените на угостителските услуги во април

ДСЗ: Индекс на цените на угостителските услуги во април

Фото: Pixabay Индексот на цените на угостителските услуги во април годинава, во споредба со март 2018 година, останале на исто ниво, објави Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 0,3 %. Индексот на цените на угостителските услуги во април 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1,6 %. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – април …

Прочитај повеќе

Пакомак ги одбра најеколошките угостителски објекти за 2017

Пакомак ги одбра најеколошките угостителски објекти за 2017

Are You Recycling е проект на Пакомак којшто има за цел да ги вклучи сите угостителски објекти од целата држава во континуирана еколошка акција за селектирање на стаклениот отпад.

Прочитај повеќе

Taste Community – ресторан каде гостинот плаќа колку сака

Taste Community – ресторан каде гостинот плаќа колку сака

Поголемиот дел од клиентите ја користат услугата со токени, односно од 75 до 85 гости на ден, обично во петок, ручаат со таа претплата.

Прочитај повеќе

Starbucks нуди 10 милиони долари за идеја за eко чаши

Starbucks нуди 10 милиони долари за идеја за eко чаши

Во случајов, се бара изработка на чаша којашто ќе може да се рециклира, и да го “продолжи животот“ повторно како чаша, салфетка или друг производ.

Прочитај повеќе

Горе