Винаријата Бовин прослави 20 годишен јубилеј

Винаријата Бовин прослави 20 годишен јубилеј

Од 1998 година Бовин го следи сопствениот пат на производство на високо квалитетни вина, од кои се бара шише повеќе, вина направени само во тие години на берба и во многу ограничени серии од неколку илјади шишиња.

Прочитај повеќе

Вино фест 2018 од 12-15ти септември

Вино фест 2018 од 12-15ти септември

Музичката програма на Вино фест 2018 секој ден ќе почнува од 19 часот. Во среда и во четврток ќе трае до полноќ, додека во петок и во сабота ќе завршува во 1 часот наутро.

Прочитај повеќе

Вината на Тиквеш освоија нови шест медали во Кина

Вината на Тиквеш освоија нови шест медали во Кина

На годинешниот China Wine & Spirits 2018, вината на Тиквеш освоија шест медали, двојно повеќе од изминатите две натпреварувања.

Прочитај повеќе

Тиквеш годинава планира да откупи околу 30 милиони килограми грозје

Тиквеш годинава планира да откупи околу 30 милиони килограми грозје

Анализите на Тиквеш покажуваат дека, во изминатите 10 години, цената на најзастапените сорти, како што се вранецот и смедеревката, кумулативно се зголемила за 47%.

Прочитај повеќе

Популарниот шампањ може да го загуби вкусот поради климатските промени

Популарниот шампањ може да го загуби вкусот поради климатските промени

Грозјето од кое се прави шампањ зависи од студена клима и варовничка почва, со цел да се произведе остриот, овошен вкус по кој е познат овој пијалок, меѓутоа климатските промени ги прават овие фактори понесигурни, а производителите на шампањ во Франција со право се загрижени.

Прочитај повеќе

Пет нови интернационални награди за Тиквеш и Домен Лепово

Пет нови интернационални награди за Тиквеш и Домен Лепово

На словенечкиот меѓународен саем за вино Вино Словенија кој се одржа во Горна Радгона, црвеното вино Domaine Lepovo Grand Cuvée се закити со шампионска титула во својата категорија

Прочитај повеќе

Нов дизајн за вината bag-in-box на Тиквеш

Нов дизајн за вината bag-in-box на Тиквеш

Креативната изведба на редизајнот и промотивни активности се раководат од слоганот на оваа линија вина – Страст за традицијата.

Прочитај повеќе

Тиквеш и Охридско лето ја продолжуваат соработката

Тиквеш и Охридско лето ја продолжуваат соработката

Благодарение на соработката на Тиквеш и Охридско лето, и оваа година, уметниците и посетителите на фестивалот ќе имаат можност да се уверат дека покрај негувањето на исклучителните културни и духовни вредности, во Македонија се произведуват и врвни автентични вина.

Прочитај повеќе

Кратошија на Тиквеш меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

Кратошија на Тиквеш меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

Кратошија е единственото вино од поширокиот регион кое се најде меѓу победниците на изборот, на кој годинава се пријавија 700 вина од, пред сѐ, познати вински региони од Франција, Италија, Шпанија, Германија, Австрија, Грција, Австралија, Чиле, Аргентина, Германија, Нов Зеланд, Јужна Африка и САД.

Прочитај повеќе

Милиони шишиња шпанско вино продадени како француско Розе

Милиони шишиња шпанско вино продадени како француско Розе

Додека поголемиот дел од виното било соодветно означено, околу 3,45 милиони литри шпанско вино се продало како француско.

Прочитај повеќе

Платинестиот медал за виното Барово e доказ за високиот квалитет на македонските вина

Платинестиот медал за виното Барово e доказ за високиот квалитет на македонските вина

На еден од најзначајните специјализирани вински натпревари во Европа, црвеното вино Барово 2015 освои највисока награда. Според истакнатиот вински критичар, автор и член на жирито на престижниот меѓународен вински натпревар Декантер (Decanter) – Дарел Џозеф, платинестиот медал за црвеното вино Барово на Винарската визба Тиквеш, освоен на годинешното издание на Декантер во Лондон, претставува вистинска препорака која значително ќе ја зголеми препознатливоста и реномето на квалитетните македонски вина во светски рамки. “Освојувањето платинест медал во …

Прочитај повеќе

Две нови злата за вината на Тиквеш и Домен Лепово

Две нови злата за вината на Тиквеш и Домен Лепово

На најпрестижните светски вински натпревари кои традиционално се одржуваат во првата половина од годината, вината на Тиквеш, досега оваа година освоија дури 50 медали и специјални признанија за квалитетот на своите врвни вина

Прочитај повеќе

Светски конгрес на винските витешки здруженија 2018

Светски конгрес на винските витешки здруженија 2018

Конгресот ќе се одржува во Скопје и Тиквешкиот вински регион од 31 мај до 03 јуни 2018 година, со продолжение во Охрид од 4-ти до 6-ти јуни.

Прочитај повеќе

My Way2011 од Бовин освои златен медал вински натпревар во САД

My Way2011 од Бовин освои златен медал вински натпревар во САД

На истиот натпревар вината на БовинA’GUPKA – 2012, како и DISSAN Barrique 2016 освоија бронза, додека Бовин Imperator се искачи на едно скалило повисоко и освои сребро,исто така во категоријата на црвени вина.

Прочитај повеќе

Виното Барово на Тиквеш освои платинест медал на Decanter 2018 во Лондон

Виното Барово на Тиквеш освои платинест медал на Decanter 2018 во Лондон

Стручното жири на Decanter, составено од дури 250 вински експертина Барово годинава му додели 97 поени и плaтинест медалсо што ова врвно македонско вино е издвоено од сите останати добитници на највисоки награди.

Прочитај повеќе

Вината на Тиквеш освоија 15 награди во Лондон

Вината на Тиквеш освоија 15 награди во Лондон

Винарската визба Тиквеш го повтори одличниот успех од минатите години, освојувајќи нови 15 награди за своите врвни вина на годинешниот меѓународен вински натпревар – International Wine Challenge (IWC), кој годинава по 35-ти пат се одржа во Лондон, В. Британија. На годинешниот натпревар, на кој традиционално за награди конкурираат и по неколку илјади вина од 55 земји и светски познати вински региони, сребрени медали добија Бела Вода (бело) 2017 и Темјаника класик 2017. Истовремено, бронзени медали …

Прочитај повеќе

Македонски вина од Тиквеш и Домен Лепово на ЕУ самитот во Софија

Македонски вина од Тиквеш и Домен Лепово на ЕУ самитот во Софија

За оваа специјална пригода, вината што ќе бидат послужени на Самитот имаат специјални, уникатни етикети.

Прочитај повеќе

Три вина на Стоби добија највисоки оценки од магазинот Wine advocate

Три вина на Стоби добија највисоки оценки од магазинот Wine advocate

Освен Ркацители 2016, многу високи оценки од Скваерс добија уште две други вина од винаријата Стоби. Тоа се Жилавка од бербата од 2016 година и Вранец од 2015, што беа оценети со 88 поени.

Прочитај повеќе

Вината на Стоби со две златни медали на Вино Љубљана 2018

Вината на Стоби со две златни медали на Вино Љубљана 2018

Квалитетот на овие вина годинава го оценуваа 43 дегустатори од 15 земји, при што македонската винарија Стоби ги доби престижните награди за квалитет во многу силна конкуренција.

Прочитај повеќе

Глобалното производство на вино на најниско ниво во последниве 60 години

Глобалното производство на вино на најниско ниво во последниве 60 години

Иако производството е во опаѓање, конзумирањето на вино е во пораст. Во 2017 на глобално ниво биле испиени 243 милиони хектолитри, што е за 1,8% повеќе од 2016 година.

Прочитај повеќе

Бовин A’gupka Vranec прогласено за едно од најдобрите вина на светот

Бовин A’gupka Vranec прогласено за едно од најдобрите вина на светот

Винаријата Бовин наградата ја доби за црвеното вино 2012 A’gupka Vranec со потекло од Тиквешкиот регион, и се најде меѓу 33-те победници.

Прочитај повеќе

Франција заработи рекордни 4,9 милијарди евра од продажба на шампањ

Франција заработи рекордни 4,9 милијарди евра од продажба на шампањ

Според здружението, вкупната продажба на шампањ во 2017 година изнесувала 307,3 милиони шишиња, што е за 0,4% повеќе од остварената продажба во 2016 година.

Прочитај повеќе

Злато и сребро за вината на Стоби на меѓународниот натпревар Мундус вини

Злато и сребро за вината на Стоби на меѓународниот натпревар Мундус вини

Престижните награди за квалитет Стоби ги доби во конкуренција на повеќе од 6.700 вина на производители од целиот свет, а одлуката ја донесе меѓународно жири сочинето од висококвалификувани судии – дегустатори, односно енолози, вински аналитичари, трговци со вино, сомелиери и новинари што ја следат светската винска индустрија.

Прочитај повеќе

Вината на Стоби презентирани на најголемиот саем за прехрана во Москва

Вината на Стоби презентирани на најголемиот саем за прехрана во Москва

Претставувањето на винаријата Стоби на Продекспо го одржа тимот на винаријата од Македонија во соработка со долгогодишниот дистрибутер на вината Стоби на рускиот пазар, компанијата Браво трејд.

Прочитај повеќе

Горе