400.000 Македонци имаат катаракта или дијабетес

400.000 Македонци имаат катаракта или дијабетес

Околу 400.000 граѓани во Македонија се соочуваат со очната болест катаракта или имаат одредена форма на дијабетес.

Прочитај повеќе

Keyto – мини направа за ефикасно согорување на калории

Keyto – мини направа за ефикасно согорување на калории

Се базира на популарната Кето диета со којашто се губат килограми, при што корисникот се воздржува од јаглехидрати, а внесува повеќе масти и протеини.

Прочитај повеќе

Wynd Halo + Home Purifier – систем за прочистување на воздух

Wynd Halo + Home Purifier – систем за прочистување на воздух

Двата уреда се надополнуваат, едниот го следи воздухот, а другиот според добиените податоци го прочистува.

Прочитај повеќе

L’Oréal: Мини уред што алармира за штетно УВ зрачење

L’Oréal: Мини уред што алармира за штетно УВ зрачење

Уредот се активира кога ќе биде изложен на сонце и предупредува за изложување на УВА и УВБ штетните зраци и до три месеци.

Прочитај повеќе

NightWatch – детектор на епилептични напади што спасува живот

NightWatch – детектор на епилептични напади што спасува живот

Уредот е дело на експерти од Технолошкиот факултет во Холандија и центарот за епилепсија Kempenhaeghe.

Прочитај повеќе

bMOLA GO – преносен прочистувач на воздух

bMOLA GO – преносен прочистувач на воздух

Системот може да уништи 99% од штетните елементи во воздухот.

Прочитај повеќе

Кинеска фирма казнета со 1,3 милијарди долари за незаконско производство на вакцини

Кинеска фирма казнета со 1,3 милијарди долари за незаконско производство на вакцини

Согласно законските одредби дозволата за фармацевтско производство на компанијата е одземена и нејзините незаконски произведени вакцини се конфискувани.

Прочитај повеќе

Силк Роуд Банка со донација за Клиниката за детски болести

Силк Роуд Банка со донација за Клиниката за детски болести

Средствата за набавка на новата постелнина во износ од 212 илјади денари, се обезбедени на тој начин што за секоја трансакција со Американ Експрес картичките на Силк Роуд Банка, банката одвојува по пет денари за потребите на Клинката.

Прочитај повеќе

БОРКА и AVON по 10-ти пат, заедно ќе чекорат на Напред розово

БОРКА и AVON по 10-ти пат, заедно ќе чекорат на Напред розово

Во недела, на 7-ми октомври, во Градскиот парк во Скопје кај Школка традиционално 10-та година по ред ќе се одржи настанот Напред розово.

Прочитај повеќе

Романија: Четири од пет доктори помислуваат да ја напуштат земјата

Романија: Четири од пет доктори помислуваат да ја напуштат земјата

На одлуката да се напушти земјата влијаеле повеќе фактори како подобри услови за работа, поголеми примања, подобри услови за живот и поголема почит кон професиите.

Прочитај повеќе

Роботи со големина на клетка можат да откријат болест во човечкото тело

Роботи со големина на клетка можат да откријат болест во човечкото тело

Овие микроскопски уреди можат да ја насетат нивната околина, да складираат податоци и извршуваат пресметковни задачи, и може да се користат и за проверка на евентуални протекувања во нафтоводи, гасоводи, итн.

Прочитај повеќе

Иновативна направа детектира нивоа на стрес преку пот

Иновативна направа детектира нивоа на стрес преку пот

Тимот од Стенфорд најавува дека идното истражување во адаптација на овој вид на сензор на кортизол на плунка може да биде подобар пристап за поопширна клиничка примена.

Прочитај повеќе

Романска болница купи хируршки робот вреден три милиони евра

Романска болница купи хируршки робот вреден три милиони евра

Хируршкиот систем da Vinci Xi ја има најновата технологија за компјутерска асистирана хирургија.

Прочитај повеќе

САД: Паметни гаџети ќе повикуваат брза помош наместо луѓето

САД: Паметни гаџети ќе повикуваат брза помош наместо луѓето

Како што вели основачот на Noonlight, Ник Дроџ, следниот чекор во би бил паметните гаџети (од детектори за чад, до паметни звучници) да внимаваат на луѓето.

Прочитај повеќе

Лондон добива клиника за лечење на зависност од Интернет

Лондон добива клиника за лечење на зависност од Интернет

Центарот за зависност од интернет што ќе се отвори во Лондон, ќе се фокусира посебно на зависноста од видео игрите, а со текот на времето предвидено е клиниката да се занимава и со останатите видови на зависност коишто потекнуваат од дигиталната активност.

Прочитај повеќе

Halo Sport – уред за побрзо и ефикасно постигнување спортски резултати

Halo Sport – уред за побрзо и ефикасно постигнување спортски резултати

Првиот апарат за стимулирање на мускулите, а со тоа и постигнување подобри резултати, посебно кај спортистите, пристигна и во Македонија и е достапен во психијатриската ординација MindLab. Апаратот наречен Halo Sport, со невростимулација го ослободува човечкиот потенцијал и го забрзува постигнувањето на посакуваните резултати и перформанси од физичката активност. Станува збор за уред (слушалки) кој користи технологија на невростимулација за стимулирање на дел од мозокот кој е одговорен за движењето на мускулите, што доведува до …

Прочитај повеќе

Силк Роуд Банка стана долгорочен партнер на Клиниката за детски болести во Скопје

Силк Роуд Банка стана долгорочен партнер на Клиниката за детски болести во Скопје

Силк Роуд Банка АД и Универзитетската клиника за детски болести во Скопје потпишаа меморандум за соработка, со кој банката прераснува во долгорочен партнер на Клиниката. Со меморандумот банката се обврзува дека за секоја трансакција извршена со Американ Експрес картичките ќе одвојува по 5 денари за потребите на Клиниката. Собраните средства ќе се искористуваат периодично, зависно од секоја поединечна потреба за набавка на материјали на Клиниката. Во првиот циклус, собраните средства ќе бидат употребени за целосно …

Прочитај повеќе

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе може значајно да се подобри прецизноста околу медицинската грижа за пациентите, предвидувањето на исходот од истата, но и времето на смртта, се вели во најновата студија, за којашто пишува списанието Futurism. Врз основа на експериментите во кои се користени податоци од две болници во САД, истражувачите успеале да покажат како со помош на алгоритам може да се предвиди должината на времето поминато во болница, времето кога пациентот ќе биде …

Прочитај повеќе

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Тројца дипломци во Франција креираа специјална техника кадешто со помош на виртуална реалност на пациентите им се овозможува да се релаксираат, и без медикаменти да им се зголеми толеранцијата на болки. Овој метод е впрочем класично одвлекување на вниманието, со што на пациентот му се дава опција  да оди на тури, или во интерактивен режим да свири или да слика, сè со цел да се намали вознимереноста и стравот од престојната интеревнција. Методот функционира на тој …

Прочитај повеќе

Донација на Бора за Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство

Донација на Бора за Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство

Овој вид на соработка помеѓу институциите и приватните компании е важно за зголемување на значењето на општествената одговорност со тоа што дополнително се поттикнуваат сите кои се во можност да направат нешто повеќе зазаедницата.

Прочитај повеќе

Krka урива рекорди во продажбата

Krka урива рекорди во продажбата

Источна Европа и понатаму останува најголемиот потрошувач на производите на Krka, со раст од 4% и севкупно за првиот квартал изнесува 106,2 милиони евра

Прочитај повеќе

Прилеп доби 44 болнички кревети и медицинска опрема

Прилеп доби 44 болнички кревети и медицинска опрема

Хуманитарната акцијата за донирање на кревети во болницата ја спровеле сите фирми од групацијата НОВОМАТИК, компаниите CSConstan, Kuehne+ Nagel (Кине Нагел), Агенцијата за односи со јавност Чептер 4 Македонија, Лајонс клубот Вардар и Ротари клубот Прилеп.

Прочитај повеќе

Неуромедика наградена од Европското здружение за истражување на квалитет

Неуромедика наградена од Европското здружение за истражување на квалитет

Оваа награда од страна на Европското здружение за истражување на квалитет  ја добиваат оние компании кои имаат исклучиво најдобри практики и резултати во квалитетни менаџерски стратегии.

Прочитај повеќе

Преносен 3D печатач на кожа лечи рани за неколку минути

Преносен 3D печатач на кожа лечи рани за неколку минути

Овој нов преносен печатач наликува на селотејп, но наместо класичната лента за лепење има микро направа што формира слоеви на ткиво.

Прочитај повеќе

Горе