Амстердам ќе добие “Жичница на иднината“

Амстердам ќе добие “Жичница на иднината“

Жичницата, како исклучително одржлив јавен транспортен систем, брз и зелен начин на патување, сега е поддржан и од општинските власти, а иницијативата има за цел “да создаде нова врска преку заливот“ и тоа до 2025 година, кога се одбележува 750-тата годишнина на Амстердам.

Прочитај повеќе

Студио во форма на соларна коцка што лебди над пејсажот

Студио во форма на соларна коцка што лебди над пејсажот

Оптичките илузии не се несвојствени за архитектурата, но ова интересно студио диајнирано од архитектонското студио на Мет Тиченер од Австралија, навистина лебди над пејсажот. Како што пишува Inhabitat, ова студио е конзолирано на рид, со помош на вградени потпори и е целосно напојувано од соларни панели лоцирани на неговиот покрив. Студиото се наоѓа во Северна Авока, идилична крајбрежна населба во Австралија, големо е 546 квадратни метри и првично е дизајнирано да биде и канцелариски и …

Прочитај повеќе

Samsung преминува исклучиво на обновливи извори на енергија

Samsung преминува исклучиво на обновливи извори на енергија

  Јужнокорејскиот гигант во ИТ секторот, Samsung, најави дека до 2020 година сите свои канцеларии, згради и фабрики во САД, Европа и Кина ќе се напојуваат исклучиво од обновливи извори на енергија, пишува ABC News. Ова е само продолжување на пошироката иицијатива на Samsung за имаплементација на еколошки принципи, енергетска ефикасност и намалување на емисиите на стакленички гасови. После 2020 година целта на Samsung на среден рок е дополнително да го шири користењето на обновливи извори и во …

Прочитај повеќе

Нова пречистителна станица за третман на отпадни води во Кичево

Нова пречистителна станица за третман на отпадни води во Кичево

Општината Кичево вчера доби нова пречистителна станица за третман на отпадни води, со што трајно се решава проблемот со отпадните води во општината и се подигнуваат стандардите за заштита на животната средина. Пречистителната станица е сместена во близина на Кичево е со инсталиран капацитет за 48.000 жители. Реализацијата на проектот вклучува и изградба на колектор и пристапен пат. Проектот за изградба на пречистителната станица за отпадни води во Кичево е финансиран од Европската Унија преку …

Прочитај повеќе

McDonald’s ги отстранува пластичните цевки од своите ресторани

McDonald’s ги отстранува пластичните цевки од своите ресторани

McDonald’s се вклучува во борбата со пластичниот отпад со преминувањето од пластични на хартиени цевки за еднократна употреба во рестораните во Велика Британија и Ирска, пишува CNN. Оваа промена ќе стартува од септември, најверојатно во сите ресторани на американскиот синџир за брза храна, бидејќи тестирањата направени во Британија и Ирска покажале дека клиентите на големо го поддржуваат овој чекор на компанијата. McDonald’s користи 1,8 милиони пластични цевки секој ден во своите 1.361 ресторани во Британија …

Прочитај повеќе

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Компанијата Circular Systems S.P.C која се бави со научно истражуавње на материјалите создаде нова технологија со којашто отпадот од храна го претвара во природни влакна, од кои подоцна се произведуваат материјали за изработка на облека, пишува Inhabitat. Agraloop Bio Refinery технологијата користи отпад каков што е кора од банана, лисја од ананас и стебленца од коноп и преку систем на регенерација којшто се потпира на растителна хемија и енергија генерирана од самите растенија, ги надградува …

Прочитај повеќе

RepAir – маица што го чисти воздухот додека ја носите

RepAir – маица што го чисти воздухот додека ја носите

Италијанската модна компанија Kloters дизајнираше маица којашто го чисти воздухот и ги уништува штетните мириси во истиот. Маицата е дизајнирана да биде удобна и еколошка, а исто така е и антибактериска. Досега е ставена на неколку тестови каде се покажало дека може да апсорбира до 97% штетни органски состојки, 92%  сулфурен диоксид и 86% aзотни оксиди. Додатокот што го чисти воздухот е вметнат во џебот на маицата и може да се извади и замени кога …

Прочитај повеќе

Филипинците ќе прават зелен и паметен град за борба против загадувањето во Манила

Филипинците ќе прават зелен и паметен град за борба против загадувањето во Манила

Филипинската метропола, Манила, е најгусто населен град на светот и позната по својот сообраќаен метеж кој не само што има сериозни последици врз животната средина, туку  ги загрозува економските и сите други аспекти на живеење. Затоа земјата создаде прилично амбициозен план за справување со овие прашања, односно ќе изгради нов паметен град кој е зелен и еластичен, пишува Inhabitat. Новиот град e наречен New Clark City и се смета за град близнак на Манила. Се наоѓа …

Прочитај повеќе

Нова студија најавува трансформирање на пластичниот отпад во корисна енергија

Нова студија најавува трансформирање на пластичниот отпад во корисна енергија

Најновата студија на Earth Engineering Center од Колеџот во Њујорк вели дека пластичните отпадоци наместо да се фрлаат по депонии или да го загадуваат океанот, ефективно може да се пренасочат како корисни горива и енергија, пишува Inhabitat. Истражувачите утврдиле дека ако се додаде необновлива пластика во хемиски обновлив процес како гасификаија, може да се произведе гориво базирано на нафта. Гасификацијата претставува процес во кој се користи воздух или пареа за да се загреат пластични отпадоци. …

Прочитај повеќе

Најголемата соларна електрана во светот, вредна 9 милијарди долари

Најголемата соларна електрана во светот, вредна 9 милијарди долари

Мароко е на чекор до комплетирање на најголемата соларна електрана на светот, комплексот Noor, кој во најголем дел е веќе изграден во мароканската пустина, недалеку од градот Уарзазате, пишува CNN. Првата фаза, Noor 1, е во погон од февруари 2016 година, додека другите две фази се во завршна етапа и би требало да започнат со работа до крајот на годината. Целта на овој проект е до 2020 година, 42% од вкупната побарувачка на енергија во Мароко …

Прочитај повеќе

Комерцијална Банка: Градиме навики за чиста средина

Комерцијална Банка: Градиме навики за чиста средина

Вработените и менаџментот од Комерцијална банка АД Скопје во соработка со Пакомак и познатите  уметници Влатко Стефановски и Весна Гиновска Илкова, во саботата спроведоа акција за чистење на Градскиот парк во Скопје. Акцијата беше повеќе од успешна бидејќи се собраа најмалку 40 големи кеси со отпад. Во период од еден час и половина близу 100 волонтери, некои од нив придружувани и од нивните деца, собраа големо количество отпад кој секојдневно го оставаат посетителите на Градскиот парк. “Мотото …

Прочитај повеќе

Канадска компанија разви шест пати поефтина технологија за намалување на стакленичките гасови

Канадска компанија разви шест пати поефтина технологија за намалување на стакленичките гасови

Carbon Engineering, компанија со седиште во канадската провинција, Британска Колумбија, и која има финансиска поддршка од Бил Гејтс, објави рецензирана студија која демонстрира технологија за справување со јаглеродниот диоксид од атмосферата за помалку од 100 долари по тон, пишува Inhabitat. Оваа цена е значително пониска од моменталните решенија кои може да достигнат и до 600 долари по тон. Наместо складирање на заробениот јаглерод, Carbon Engineering го користи за да создаде синтетичко гориво со водород, кој …

Прочитај повеќе

Microsoft направи подводен центар за податоци

Microsoft направи подводен центар за податоци

Microsoft го префрли центарот за податоци во морето, поради експеримент, односно за да види дали може побрзо да им обезбеди интернет-услуги на крајбрежните градови кои користат обновлива енергија, пишува BusinessInsider. Како дел од својот поголем проет Natick “moonshot”, Microsoft” го стави центарот за податоци на морското дно блиску до Оркни островите во Шкотска. Центарот за податоци е потопен 117 метри под морето и се напојува со подморница, преку кабел. Microsoft ја избрал оваа локација, бидејќи сакал …

Прочитај повеќе

IKEA ја отстранува пластиката за еднократна употреба од своите продавници и ресторани

IKEA ја отстранува пластиката за еднократна употреба од своите продавници и ресторани

Шведската компанија IKEA објави дека ќе ги укине сите пластични производи за еднокартана употреба од своите продавници и ресторани до крајот на 2020, пишува CNN. Овој потег на шведскиот бренд е дел од пошироката стратегија за одржливост на која се обврза до 2030 година и опфаќа повелкување од продажба на сите пластични производи за еднократна употреба, какошто се сламки, чинии, чаши, ќеси за замрзнување, вреќи за отпадоци итн. И рестораните на IKEA ќе престанат да даваат …

Прочитај повеќе

Mars Australia во производството ќе користи исклучиво извори на обновлива енергија

Mars Australia во производството ќе користи исклучиво извори на обновлива енергија

Еден од најголемите брендови во прехранбената индустрија, Mars, неодамна објави дека до 2020 година во својот производствен погон во Австралија ќе премине на користење на енергија исклучиво од обновливи извори, пишува Inhabitat. Ова се поклопува со генералната насока на компанијата за комплетно елиминирање на стакленичките гасови во своето производство до 2040 година. За таа цел Mars потпиша договор за купување на компанијата Total Eren, која веќе има свои соларни проекти во Викторија и Нов Јужен Велс. …

Прочитај повеќе

Еко акција за почисто Водно на вработените во Телеком

Еко акција за почисто Водно на вработените во Телеком

Оваа акција е дел од долгорочната иницијатива #Telekom Goes Green, со која досега се опфатени повеќе акции и проекти за подобра животна средина, како што се: создавање сензори и паметни маски против загадувањето, набавка на електрични возила, употреба на електрични велосипеди итн.

Прочитај повеќе

Тајванска компанија претвора ѓубре во убав домашен декор

Тајванска компанија претвора ѓубре во убав домашен декор

Просторот ќе им овозможи на луѓето и компаниите од сите средини да дојдат и заедно да соработувааат на идеи кои се однесуваат на оддржливоста, рециклирањето и еколошката свест

Прочитај повеќе

Heineken Hrvatska ќе произведува пиво на соларна енергија

Heineken Hrvatska ќе произведува пиво на соларна енергија

Панелите се од гермаско производство, но и покрај тоа електраната содржи 20% домашни компоненти

Прочитај повеќе

Регионалниот Центар за животна средина за Централна и Источна Европа и РЕК Битола потпишаа меморандум за соработка

Регионалниот Центар за животна средина за Централна и Источна Европа и РЕК Битола потпишаа меморандум за соработка

Нивниот пристап особено ќе се стреми кон исполнување на приоритетните цели и стратегиските определби од инвестициската програма за периодот 2018-2020 на АД ЕЛЕМ – РЕК Битола.

Прочитај повеќе

Србија: Цементарниците годишно преработуваат 60.000 тони отпад

Србија: Цементарниците годишно преработуваат 60.000 тони отпад

Цементарниците во Србија, исто како во развиените земји од ЕУ, се подготвени своите расположливи капацитети да ги употребат за третман на значајни количини и различни видови на отпад и тоа на сигурен, безбеден и контролиран начин  којшто ќе нема последици по животната средина.

Прочитај повеќе

Еко проект на ОКТА во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна

Еко проект на ОКТА во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна

Станува збор за постапка на мешање на нафтениот талог со почва во која се одвива природниот процес на биоразградување и фиторемедијација, односно прочистување на еко системот со помош на растенија во затворени бетонски базени.

Прочитај повеќе

ЕУ предлага забрана на пластични предмети за еднократна употреба

ЕУ предлага забрана на пластични предмети за еднократна употреба

Според проценките на ЕУ забраната ќе помогне за избегнување на 3,4 милиони тони на јаглеродни емисии, заштита на околината што би чинела 22 милијарди евра до 2030 година, како и заштеда на купувачите за 6,5 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Вкупно 112 основни училишта учествуваа во едукативниот проект на Пивара Скопје

Вкупно 112 основни училишта учествуваа во едукативниот проект на Пивара Скопје

Проектот се реализира преку интерактивни презентации кои се прилагодени на возраста на учениците, преку кои тие, во присуство на своите наставници, добиваат совети за тоа како правилно да го носaт школскиот ранец, како да го држат телото при седење во училишната клупа, кога пишуваат или се пред компјутер и за тоа како да спречат повреди предизвикани од лизгање, препнување и паѓање.

Прочитај повеќе

Компанија од Австралија ќе произведува нерастителна целулоза од отпадни производи

Компанија од Австралија ќе произведува нерастителна целулоза од отпадни производи

Ваквата целузлоза ќе се создава од неопасна и незаразна бактерија во посебен биолошки систем преку природна ферментација.

Прочитај повеќе

Горе